• 71 3634597
  • Endodoncja
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
100% pozytywne
4 głosy

Reendodoncja


Reendodoncja to powtórne leczenie kanałowe zęba i jest wykonywane najczęściej gdy pierwotne leczenie kanałowe nie powiodło się. Zastosowanie zaawansowanych metod leczenia kanałowego i nowoczesnych znieczuleń dla Pacjentów sprawia, że reendodoncja jest przeprowadzana skutecznie, szybko i komfortowo. Wtórne leczenie endodontyczne zęba zwykle wymaga badania przedstawiającego dotychczasowy przebieg kanałów korzeniowych zęba. Stomatolog z CLINIDENT specjalizujący się we reendodoncji wykorzystują w tym sprzęt najnowszej generacji zapewniający skuteczne leczenie kanałowe zęba.

Ponowne leczenie kanałowe jako druga szansa na uratowanie zęba

Ząb prawidłowo przeleczony kanałowo i szczelnie odbudowany przetrwa prawie tak długo, jak w przypadku zęba naturalnego. W rzadkich przypadkach natomiast pomimo leczenia endodontycznego proces chorobowy dalej postępuje. Może nigdy, a może po miesiącach, a nawet latach od leczenia kanałowego ząb może ponownie zacząć boleć. W przypadku takim oznacza to, że pierwotne leczenie endodontyczne nie udało się i stoisz przed ponownym leczeniem kanałowym, czyli kolejną szansą na uratowanie zęba.

Kiedy potrzebna jest reendodoncja?

W trakcie leczenia endodontycznego, tak jak przy zabiegach stomatologicznych może dojść do komplikacji, czy niepowiedzeń. Do przyczyn niepowiedzenia leczenia kanałowego zaliczamy:

  • Zbyt wąskie lub zakrzywione kanały zębowe, które nie były wyleczone za pierwszym razem,
  • dodatkowe kanały zębowe, które nie zostały dostrzeżone i nie zostały oczyszczone kanałowo,
  • ułamane częściowo lub całkowicie złamane narzędzie endodontyczne, które uniemożliwiło całościowe oczyszczenie kanału i tak został zamknięty kanał,
  • wystąpiły perforacje komory albo korzenia zęba.

Alternatywy reendodoncji

Czasem alternatywą dla powtórnego leczenia kanałowego czyli reendodoncji może być resekcja korzenia zęba. Zabieg resekcji korzenia zęba polega na odsłonięciu korzenia przez stomatologa, następnie usunięciu jego fragmentu i ponownym wypełnieniu kanału. Resekcja korzenia jest polecanym zabiegiem stomatologicznym w CLINIDENT we Wrocławiu razem z powtórnym leczeniem kanałowym lub jako alternatywa. Nasi lekarze stomatolodzy przedstawiają Pacjentowi wszystkie możliwości leczenia dentystycznego wraz z cennikiem tych usług oraz sugerują najlepsze rozwiązanie di Twojego przypadku.

Innym rozwiązaniem jest ekstrakcja tego zęba, czyli potocznie jego usunięcie. Miejsce po usuniętym zębie musi zostać uzupełnione. Istnieje kilka sposobów uzupełniania miejsca po usuniętym zębie po nieprawidłowym leczeniu kanałowym. Miejsce to może być zastąpione implantem dentystycznym, mostem dentystycznym lub ruchomą protezą. Wszystko po to, aby odnowić funkcjonalność zgryzu Pacjenta i zapobiegać na przyszłość przesuwaniu się pozostałych zębów sąsiadujących do usuniętego. Ekstrakcja zęba jest najprostszym i najtańszym rozwiązaniem, żeby pozbyć się miejsca schorzenia, a nawet infekcji.

Nowoczesne sposoby na uzupełnianie brakujących zębów, czy ratowanie zębów po niepoprawnym leczeniu kanałowym są w większości wypadków skuteczne, ale z nich nie jest tak dobre jak naturalny ząb. Decyzja o powtórnym leczeniu endodontycznym jest więc najlepsza, bo pozwala na utrzymanie własnego zęba.

W tym dziale: re-endo, powrtórne leczenie kanałowe, reendodoncja, kolejne leczenie endodontyczne, reendo, ratowanie zęba.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1
    • 21 grudnia 2018

    Poprzedni stomatolog narobił mi bałaganu z zębem i musiałam przez to kolejny raz na tym samym zębie robić kanałówkę. Nic przyjemnego, pierwszy stomatolog zawalił sprawę. Dobrze, że trafiłam do Clinident, gdzie dr Rafał pomógł mi, ponownie wykonał leczenie kanałowe i teraz ząb już nie doskwiera. Nie polecam nikomu reendodoncji, czyli ponownego leczenia kanałowego tego samego zęba.