• 71 3634597
  • Endodoncja
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
82% pozytywne
74 głosy

Po co leczyć ząb kanałowo? Może po prostu usunąć zęba


Każdy ząb jest bardzo ważny. Sztuczne zęby nie odtworzą sposobu działania zęba naturalnego. Dlatego należy jak najdłużej walczyć o zachowanie swojego zęba, choćby nawet samego korzenia. Leczenie kanałowe jest bardzo często ostatnią szansą na zachowanie naturalnego zęba.

Nasz organizm nie lubi pustki. Jeśli utracimy zęba i nie zostanie on szybko odtworzony, w kierunku luki po zębie zaczną wędrować najbliższe zęby aby ją wypełnić. Zęby sąsiednie zaczną się przechylać i rotować, a zęby przeciwstawne zaczną się wydłużać czując wolną przestrzeń. Dodatkowo kość wyrostka zębodołowego pozbawiona bodźców w postaci naturalnego zęba zacznie zanikać powiększając w ten sposób lukę w łuku zębowym. Przez to sąsiednie zęby będą miały coraz mniejsze zakotwiczenie w kości – ich szyjki i korzenie zostaną odsłonięte. Taki stan rzeczy bardzo utrudnia późniejsze uzupełnienie braku zębowego – jest coraz mniej miejsca, trudno jest odpowiednio oprzeć przyszłego sztucznego zęba, zęby sąsiednie mogą ulec rozchwianiu, a nawet mogą bardzo szybko zostać utracone.

Jeśli ząb zostanie wyleczony kanałowo w gabinecie stomatologicznym CLINIDENT we Wrocławiu to nie będzie trzeba go usuwać. Będzie on mógł jeszcze długo pełnić swoje funkcje – estetyczne (naturalny ząb zawsze lepiej wygląda niż sztuczny), fizjologiczne i mechaniczne (będzie w naturalny sposób przenosił siły żucia i utrzymywał odpowiednio wypełniona przestrzeń). Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest leczenie kanałowe jak wyrwanie zęba.

Leczenie kanałowe zamiast usuwania zęba
W tym dziale: ratowanie zęba zamiast usuwania zęba, leczenie zęba u stomatologa zamiast wyrywania zęba.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.