• Endodoncja
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
91% pozytywne
89 głosów

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym


Leczenie kanałowe ma za zadanie uratowanie i odbudowanie zęba własnego. Oznacza to, że ząb zostanie w całości odbudowany. Odbudowa korony zęba może być przeprowadzona na kilka sposobów, zależnie od tego jak rozległe są zniszczenia zęba.

Podstawowym sposobem odbudowywania zęba po leczeniu kanałowym jest standardowe wypełnienie kompozytowe (plomba). Wykonuje się je jeśli ubytek w tkance zęba jest niewielki i jego kształty pozwalają na taki rodzaj odbudowy. Odbudowując zęba w taki sposób odtwarzamy kształt, jaki miał przed zabiegiem (oczywiście pomijając ubytek, który zostaje wypełniony).

Jeśli korona zęba jest mocno zniszczona należy zastosować protetyczne metody odbudowy zęba. Po zakończeniu leczenia kanałowego pozostałość zęba odpowiednio się szlifuje i na tak przygotowany ząb wykonuje się koronę protetyczną. W zależności od preferencji Pacjenta w gabinecie stomatologicznym CLINIDENT we Wrocławiu dobiera się odpowiednie materiały.

Jeśli ząb uległ złamaniu lub próchnica zniszczyła całą koronę można jeszcze wykonać wkład koronowo korzeniowy i koronę protetyczną. Taki sposób odbudowania zęba po leczeniu kanałowym jest możliwy tylko jeśli korzeń zęba jest w bardzo dobrym stanie. Kanał korzeniowy odpowiednio się opracowuje, następnie odpowiedniego metalu wykonuje się indywidualne wypełnienie, które ma także cześć koronową w odpowiednim kształcie. Wkład koronowo korzeniowy stanowi tylko bazę pod przyszłą koronę protetyczną – wykonuje się ją po założeniu wkładu koronowo korzeniowego.

Po leczeniu kanałowym należy jak najszybciej odbudować koronę zęba. Przy niewielkich ubytkach ząb ma dokładnie taki sam kształt jak przed zabiegiem. Jeśli ząb jest mocno zniszczony lub złamany należy go dobudować tak, aby jak najlepiej spełniał swoje funkcje estetyczne i funkcjonalne, czyli ma jak najlepiej przypominać całego i zdrowego zęba własnego. Odbudowany ząb ma wyglądać naturalnie i jak najlepiej służyć swojemu przeznaczeniu.

W tym dziale: przyleczenie kanałowe zęba zamiast usuwania, rekonstrukcja zęba po leczeniu kanałowym.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.