• Endodoncja
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
80% pozytywne
15 głosów

Co to jest leczenie kanałowe (endodontyczne)


Leczenie kanałowe nazywane również leczeniem przewodowym lub endodoncją to leczenie miazgi, czyli tkanek znajdujących się wewnątrz zęba. Leczenie endodontyczne jest potrzebne w momencie, kiedy mamy do czynienia z zapaloną i zainfekowaną miazgą zęba. Miazga zęba to delikatna tkanka wypełniająca labirynt wewnątrz zęba. Objętościowo nie jest jej wiele, ale jest wyjątkowo bogato unerwiona. Jeśli ulegnie zakażeniu, pojawi się obrzęk, który powoduje wzrost ciśnienia, ucisk na zakończenia włókien nerwowych i silny, trudny do zniesienia ból. Przyczyny takiego stanu mogą być różne. Infekcja jest zwykle konsekwencją próchnicy, paradontozy lub nieprawidłowego założenia plomby, pod którą rozwijają się bakterie. Czasem stan zapalny nerwu jest spowodowany uszkodzeniem lub złamaniem zęba - nerw jest wtedy obnażony, narażony na bodźce z zewnątrz i bardzo boli. Jeśli infekcja miazgi nie jest leczona może stać się przyczyną uporczywego bólu lub prowadzić do powikłań, np. ropnia.

W takich sytuacjach należy zastosować leczenie kanałowe (endodontyczne). Polega to na tym, że z zęba usuwa się zainfekowaną miazgę (czyli nerw, naczynka krwionośne i tkankę łączną), miejsce po niej czyści i wypełnia materiałem obojętnym dla organizmu. O takim zębie mówi się, że jest martwy. Kiedyś przy takich zabiegach stosowano technikę zatruwania zęba. Ponieważ usunięcie nerwu jest dla Pacjenta bardzo bolesne i trudne do zniesienia, do wewnątrz ubytku wkładało się specjalną substancję, która powodowała obumieranie nerwu (dewitalizacja miazgi). Obecnie stopniowo odchodzi się od tej techniki i przy leczeniu kanałowym Wrocław stosuje po prostu dobre i skuteczne znieczulenie (bezbolesne leczenie kanałowe), które całkowicie eliminuje ból.

Leczenie kanałowe Wrocław jest jedynym ratunkiem dla zęba, który bez tej metody leczenia musiałby być usunięty.

Dobrze wyleczony kanałowo ząb, po rekonstrukcji może służyć praktycznie do końca życia.
W tym dziale: Endoncja, Endodoncja, Endodonta.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Chciałbym umówić się na wizytę w Clinident Wrocław. Jeszcze nigdy nie byłem w Państwa gabinecie, ale sytuacja zmusza mnie do jak najszybszego znalezienia dentysty. Mam ból dwóch zębów, które wymagają leczenia kanałowego. Niestety nie mogę sobie w tej chwili pozwolić na taki wydatek. Potrzebuję doraźnej pomocy, najlepiej jak najszybciej. Proszę o odpowiedź, kiedy mógłbym przyjść na leczenie kanałowe.