Endodoncja, czyli leczenie kanałowe to dziedzina współczesnej stomatologii pozwalająca na uratowanie wielu zębów skazanych na usunięcie. Ta metoda niewątpliwie pozwala uratować ząb, niestety często powoduje, że taki ząb z czasem ściemnieje. Kiedy problem ten dotyczy zębów przednich, okazuje się bardzo uciążliwy. Przedni ząb przybierający ciemny kolor sprawia, że nasz uśmiech jest nieestetyczny i odbiera nam pewność siebie.
Wyróżniamy dwie przyczyny ciemnienia zęba po leczeniu kanałowym:
- krwawienie wewnętrzne miazgi zębowej po jej urazie,
- negatywne działanie środków używanych do leczenia kanałowego.
Bardzo często zdarza się, że ząb, który poddawany był leczeniu kanałowemu, zaczyna robić się sinawy, a nawet czarny. Proces ten rozwija się zawsze. Niektórzy pacjenci mają szczęście i ich martwy ząb nie czernieje, jednak w większości przypadków ząb po leczeniu kanałowym przebarwia się, ponieważ komora zęba nie została prawidłowo opracowana. Mogły w niej pozostać fragmenty miazgi i krwi. Krew posiada pigment, który podobnie jak w siniaku, zmienia kolor od szarego, poprzez brązowy, aż w końcu pod wpływem wapnienia do koloru szaro-żółtego. Drugi przypadek ciemniejącego zęba po leczeniu kanałowym ma związek z użytymi przez stomatologa preparatami.
Oczywiście jest to ogromny problem natury estetycznej. Coraz częściej Pacjenci chcą poradzić sobie z tym problemem, udają się do stomatologa i szukają najlepszego rozwiązania. Wybór metody leczenia zależy od skali przebarwienia i zasobności portfela:
Wybielanie wewnętrzne zębów
Wybielanie wewnętrzne to zabieg ten nie jest podobny do tego stosowanego na szkliwo, ponieważ przeprowadzany jest od wewnątrz. Polega na założeniu do wnętrza zęba (poprzez wywiercony otwór) silnego środka wybielającego. Następnie ząb zostaje zamknięty na 3-4 dni, do czasu uzyskania pożądanego efektu. Zabieg ten może być powtarzany do trzech razy – jest to kwestia indywidualna każdego pacjenta. Po zneutralizowaniu środka wybielającego (do dwóch tygodni), komora zęba wypełniana jest plombą. Wybielanie wewnętrzne zębów martwych musi być przeprowadzone przez doświadczonego stomatologa.
Wybielanie wewnętrzno - zewnętrzne
Wybielanie zewnętrzno-wewnętrzne to połączenie metody wybielania żywych zębów. I zębów martwych. Stomatolog wykonuje specjalną plastikową matrycę do wybielania, a pacjent sam, za pomocą specjalnego aplikatora poprzez wywiercony z tyłu otwór, podaje żel wybielający do środka oraz tradycyjnie do matrycy na zewnątrz zęba.
Licówki porcelanowe
Licówki porcelanowe to cienkie łuski przyklejone do zewnętrznej powierzchni zęba, dzięki którym bardzo łatwo poprawić kolor i kształt zęba. Stosuje się je bardzo często w przypadku czerniejących zębów. Ta cienka, kompozytowa lub porcelanowa łuska poprawia nie tylko ciemny kolor zęba, ale i jego kształt. Warunkiem zastosowania licówki jest przebarwienie, które nie jest zbyt mocne, ponieważ licówka jest cieniutka i ciemny kolor zęba może przez nią prześwitywać.
Korona
Najdroższym sposobem jest korona protetyczna, czyli swego rodzaju nakładka zacementowana na oszlifowanym zębie. Stosuje się ją przy bardzo dużych przebarwieniach oraz gdy brane jest pod uwagę wzmocnienie zęba. Takie rozwiązanie nie tylko likwiduje problem czarnego zęba, ale także wzmacnia go i zmniejsza ryzyko złamania. Dzięki dobraniu odpowiedniego koloru korony, jest ona nie do odróżnienia od naturalnego uzębienia.
Wybór właściwej metody leczenia ciemniejącego zęba wymaga wizyty w gabinecie CLINIDENT we Wrocławiu, gdzie nasi specjaliści zaproponują najbardziej najkorzystniejsze rozwiązanie.
Kiedyś o to pytałem inne gabinetu - żaden gabinet stomatologiczny nie leczy już zębów w znieczuleniu ogólnym. To dlatego, że wiążę się to w koniecznością anestezjologa, czy jakieś inne restrykcje sanepidu, itd. Leczenie kanałowe, nawet jak rozpoczęte, to tylko w znieczuleniu miejscowym. Wystarcza takie na endodoncję pojedynczego zęba. Ja już 2 zęby miałem leczono kanałowo i znieczulenie miejscowe wystarczało, żeby nie czuć bólu.
Witam, Mam pytanie czy można poddać się zabiegowi operacyjnemu w znieczuleniu ogólnym jeżeli ząb jest leczony kanałowo ale to leczenie jeszcze się nie skończyło? Czy można w ogóle poddać się takiemu zabiegowi jeżeli ma się niepoleczone zęby i jest w nich stan zapalny, a jeśli nie można to jakie mogą być komplikacje? Dziękuję