Czy przydatne?
95% pozytywne
105 głosów

Sterowana regeneracja kości (GBR)


Często zdarza się, że w miejscu w które będzie wszczepiany implant zębowy brakuje kości. Kość jest za słaba lub jest jej za mało. Zanik kości własnej Pacjenta najczęściej zdarza się po ekstrakcji (usunięciu) w miejscu, gdzie został usunięty ząb. Przyczynami zaniku mogą być także choroby ogólnoustrojowe, zaburzenia hormonalne, nieprawidłowe uzupełnienie protetyczne i skłonności dziedziczne. Zanik kości jest procesem wieloletnim. W efekcie zaniku kości niemożliwe staje się wprowadzenie nawet najcieńszych i najkrótszych implantów zębowych, gdyż albo nie zostałyby one całkowicie ukryte w kości, albo istniałoby ryzyko złamania cienkich blaszek kostnych w efekcie sił żujących działających na implant zębowy. Dzięki nowoczesnej technologii i wiedzy stomatologicznej jesteśmy dziś w stanie odbudować kość w miejscu, gdzie potrzebna jest nam przestrzeń na zamontowanie implantu zębowego, który w całości musi być umocowany w kości. Jednym z zabiegów stosowanych przy braku wystarczającej ilości kości w szczękach jest sterowana regeneracja kości (GBR).

Regeneracja zgodnie z definicją, jest odtworzeniem utraconej lub zniszczonej struktury. Zabieg we Wrocławiu polega na umieszczeniu w regenerowanej okolicy materiału kostnego lub kościozastępczego i przykryciu go specjalną membraną. Po kilku miesiącach, na skutek regeneracyjnych sił organizmu, materiał ulegnie zamianie w pełnowartościową, własną kość Pacjenta, którą bez obaw można obciążyć implantami zębowymi.

W zależności od stopnia zaawansowania zaniku kostnego sterowana regeneracja kości może być przeprowadzana przed wprowadzeniem implantów zębowych lub w trakcie zabiegu implantacji zębowej w gabinecie CLINIDENT we Wrocławiu. Pierwszym rozwiązaniem jest wprowadzenie implantu zębowego i z równoległym "obsypaniem" go kością (naturalną lub syntetyczną). Po czym lekarz stomatolog zasłania wszczepiony implant zębowy membraną i unieruchamia specjalnymi gwoździkami (pinami). Zabieg ten przeprowadza się w sytuacji, gdy zanik kostny był niewielki i ilość kości własnej Pacjenta pozwala uzyskać stabilizację pierwotną po wprowadzeniu implantów zębowych. Proces osteointegracji implantów zębowych oraz tworzenia nowej tkanki kostnej przebiega równolegle.

Tego typu zabieg można też przeprowadzić w inny sposób, wykonując pierwotnie poszerzenie wyrostka zębodołowego, a implant zębowy wprowadzić wtórnie po około 6 miesiącach, gdy kość jest już pełnowartościowa i w odpowiedniej ilości.

Do odbudowy kości służą takie produkty jak Bio-Oss i Bio-Gide, które wspierają proces odbudowy kości. W ubytek kostny można wprowadzić Bio-Oss w formie granulek lub bloku. Następnie pokrywa się go membraną kolagenową Bio-GIDE Membrana pełni funkcję bariery zapobiegającej wrastaniu komórek nabłonka w odbudowującą się tkankę. Naturalna struktura preparatu Bio-Oss umożliwia szybką rewitalizację naczyń krwionośnych. Komórki kostne sukcesywnie łączą się z cząsteczkami Bio-Oss. Po około 6 miesiącach, cząsteczki Bio-Oss ulegają połączeniu i tworzą nową strukturę kostną. Bio-Oss w niej zawarty przechodzi gruntowne przemiany i powoli zanika. Bio-GIDE ulega stopniowemu rozkładowi następującemu w czasie od sześciu do 9 miesięcy.

Statystycznie 41% zabiegów wprowadzania implantów zębowych wymaga dodatkowego udziału GBR.
W tym dziale: GBR stomatologia, regeneracja, sterowanie regeneracją kości po zabiegu implantów dentystycznych, materiał GBR implant.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.