• 71 3634597
  • Dentysta
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
100% pozytywne
10 głosów

Przetrwały ząb mleczny


Przetrwały ząb mleczny tkwi w zębodole, mimo że obok zaczynają pojawiać się zęby stałe. Najczęstszą przyczyną przetrwałych zębów mlecznych jest niepoprawny tor wyrzynania się zęba stałego, który zamiast uciskać na korzeń zęba mlecznego i powodować jego resorpcję (zanik) i ostatecznie wypadnięcie, wyrasta obok. Przetrwałe zęby mleczne może być sprawą dziedziczną. Stomatolog indywidualnie decyduje, czy zęby przetrwałe należy usunąć czy mogą zostać w obecnym miejscu. Stłoczenia zębów wynikające z ich obecności, sprzyjają odkładaniu płytki nazębnej (kamienia nazębnego), prowadząc do zapalenia dziąsła i może nawet doprowadzić do nieodwracalnej choroby przyzębia.

Po utracie mleczaków u dorosłego

Po utracie przetrwałych zębów mlecznych mamy kilka możliwości stomatologicznych. Kluczowym aspektem, od którego uzależnione jest dalsze leczenie stomatologiczne, jest rodzaj wypełnienia miejsca po mlecznym zębie przetrwałym:

  • Wyciąganie zęba stałego z dziąsła na wierzch za pomocą podciągowych zamków ortodontycznych;
  • Odbudowa protetyczna, czyli most protetyczny lub implant zębowy;
  • Zakładanie aparatu ortodontycznego, który przesunie zęby, aż do stanu kiedy szpara zostanie zakryta.

Bywa, że miejsce po przetrwałym zębie mlecznym jest zbyt małe, aby wstawić tam most lub implant. W takiej sytuacji pozostaje tylko odbudowa protetyczna lub zsuwanie zębów za pomocą aparatu ortodontycznego.

Podsumowując - posiadając przetrwałe zęby mleczne jako osoby dorosłe, możemy o nie odpowiednio zadbać w gabinecie stomatologicznym CLINIDENT we Wrocławiu korzystając ktorąś z trzech wyżej wymieniontych metod po ich usunięciu.

W tym dziale: przetrwałe zęby mleczne, ściąganie zęba zatrzymanego cena, ściąganie zęba stałego, ile trwa ściąganie zatrzymanego zęba, przetrwałe zęby mleczne u dorosłych, wyciąganie zatrzymanego zęba cena, wyciąganie zęba z dziąsła, licówki na zęby mleczne.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.