Czy przydatne?
100% pozytywne
5 głosów

Odbudowa i uzupełnienie zębów


Odbudową i uzupełnianiem zębów zajmuje się protetyka dentystyczna. Jest to dział stomatologii, którego zadaniem jest odtwarzanie funkcji żucia i prawidłowego, naturalnego wyglądu zębów – zęby odpowiadają za żucie, ale też zna naturalny i zdrowy wygląd każdego z nas.

W protetyce dentystycznej istnieją dwa ogólne sposoby na odbudowę i uzupełnianie zębów:

1. Odbudowa i uzupełnianie zębów uzupełnieniami stałymi:

  • Korona protetyczna – za jej pomocą można odbudować i uzupełnić zniszczonego pojedynczego zęba. Jedynym warunkiem jest zachowanie zdrowego korzenia zęba. Ząb musi być odpowiednio oszlifowany, tak aby można na niego wykonać koronę protetyczną. Jeśli pozostał tylko zdrowy korzeń, istnieje możliwość wzmocnienia korzenia wkładem koronowo-korzeniowym, na który następnie wykonuje się koronę protetyczną. Korona protetyczna w bardzo dobrze odbudowuje i uzupełnia zęba – ma ona naturalny wygląd i bardzo dobrze odtwarza warunki żucia. Do wykonania korony protetycznej można użyć różnych materiałów zależnie od możliwości i preferencji Pacjenta.
  • Most protetyczny – Jest to podobne uzupełnienie protetyczne, które odbudowuje i uzupełnia zęby, ale odbudowuje braki całych zębów. Do jego wykonania muszą być wykorzystane zęby sąsiadujące z luką w łuku zębowym. Na tych właśnie zębach most protetyczny będzie się opierał – wykonuje się na nie korony protetyczne, między którymi będzie zawieszone tak zwane przęsło mostu. Przęsłem jest odbudowany i uzupełniony ząb. Tak jak w przypadku korony protetycznej do wykonania mostu protetycznego mogą zostać wykorzystane materiały zgodne z preferencjami Pacjenta i zaleceniami medycznymi.

2. Odbudowa i uzupełnianie zębów uzupełnieniami ruchomymi:

  • Proteza akrylowa – jest to najpopularniejszy sposób odbudowywania i uzupełniania zębów. Za pomocą protezy akrylowej można odbudować i uzupełnić wszystkie rodzaje braków zębowych. Jeśli brakuje od jednego do dwóch zębów można wykonać mikroprotezę, w przypadku braku większej ilości zębów wykonuje się protezę częściową – te dwa rodzaje protez akrylowych utrzymywane są w jamie ustnej za pomocą metalowych klamer (często nazywanych „haczykami” na zęby). Proteza akrylowa jest tez najczęściej spotykanym sposobem na odbudowę i uzupełnienie braku wszystkich zębów. Jest to w miarę wygodny i estetycznie prezentujący sposób na odbudowę i uzupełnienie zębów. Jest to też najmniej kosztowna metoda.
  • Proteza szkieletowa – za jej pomocą można odbudować i uzupełnić tylko brak części zębów w łuku. Proteza szkieletowa musi mieć dobre oparcie na zębach własnych Pacjenta. Jest bardzo podobna do protezy akrylowej, z tą różnicą, że ma metalowy szkielet, który utrzymuje protezę na miejscu i umożliwia znaczne zmniejszenie płyty protezy. Proteza szkieletowa może też być wyposażona w klamry lub zasuwy, które w jeszcze doskonalszy sposób utrzymują protezy w jamie ustnej niż klasyczne klamry.

3. Implanty dentystyczne

– jest to znakomita metoda na odbudowę i rekonstrukcję każdego rodzaju braku zębowego. Implant stomatologiczny odtwarza korzeń zęba. Na tym korzeniu może zostać wykonane każde uzupełnienie protetyczne – w zależności od rodzaju i ilości zastosowanych implantów mogą to być korony, mosty, protezy szkieletowe z zatrzaskami. Jest to najlepsza metoda odbudowy i uzupełnienia zębów, jaką oferuje nam współczesna stomatologia. W znakomity sposób odtwarza zachowanie naturalnego zęba w kości szczęki – przenosi wszystkie siły żucia w sposób najbardziej zbliżony do naturalnego.

Dlaczego warto odbudowywać i uzupełniać zęby?

Każdy uszkodzony i utracony ząb, który nie zostanie odbudowany może zaowocować przykrymi konsekwencjami. Uszkodzony ząb (złamany, zniszczony przez próchnicę) może szybko zostać zainfekowany i sprawić wiele problemów, zaczynających się od stanów zapalnych, na utracie zęba i poważnym chorobom szczęk kończąc. Natomiast gdy jakiegoś zęba brakuje, to zęby sąsiednie zaczynają się przechylać, rotować i przesuwać w stronę luki, a zęby przeciwstawne zaczynają się wydłużać. W ten sposób miejsce szybko się zmniejsza, utrudniając wykonanie uzupełnienia protetycznego w przyszłości; zęby sąsiednie i przeciwstawne ulegają osłabieniu, ich szyjki odsłonięciu – to jest też główna przyczyna lawinowego postępu wypadania zębów. Odbudowywać i odtwarzać zęby u dentysty należy zawsze gdy tylko zaistnieje taka potrzeba. Nie wolno z tym zwlekać, ponieważ jak widać grozi to przykrymi konsekwencjami.

W tym dziale: odbudowanie zęba, uzupełnianie zębów, leczenie próchnicy, odbudowa zębów, rekonstrukcja zęba, odnowienie zęba.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.