• Dentysta dziecięcy
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
80% pozytywne
50 głosów

Co należy wziąć na pierwszą wizytę dziecka u dentysty

Pierwsza wizyta powiązana z pierwszym borowaniem nie jest dobrym rozwiązaniem!

Kiedy wybrać się z pierwszą wizytą?

Nie ma konkretnych ram i terminów. Może to być już zaraz po ząbkowaniu, ale równie dobrze w wieku trzech lat. Należy jednak pamiętać, żeby pierwsza wizyta nie była związana z konkretnymi dolegliwościami. Nie można czekać na pierwszy ból zęba. Dziecko powinno ją pozytywnie kojarzyć. Pierwsza wizyta powiązana z pierwszym borowaniem nie jest dobrym rozwiązaniem.

Najważniejsze: przygotowania. Wizyta u stomatologa powinna dziecku kojarzyć się z czymś przyjemnym (to może być trudne), a jeśli nie, to przynajmniej z czymś neutralnym, normalnym, jak wyjście na zakupy. Jednak trudno jest przekonać dziecko, że jest to coś normalnego, gdy sami na słowo dentysta zaczynamy się pocić ze strachu. Na początek musimy przekonać o tym siebie. Co jest tak naprawdę nieprzyjemnego w wizycie u dentysty? Są to dwie rzeczy: po pierwsze – leżenie z otwartymi ustami przez dłuższy czas (wiele osób leży tak przez całą noc i nie ma z tym problemu), po drugie, związane z pierwszym – nie możemy śmiać się z żartów higienistki, a tym bardziej na nie odpowiadać. I tyle jeśli chodzi o nieprzyjemności. Stosując dzisiejsze metody wszelki dyskomfort związany z bólem zostaje wyeliminowany. Jeśli sami jesteśmy już przekonani, że u dentysty nie czeka nas nic złego musimy przekonać o tym dziecko. Albo nie. Nic nie mówmy. Ciągłe zapewnianie, że nie będzie bolało, nic złego lekarz stomatolog Ci nie zrobi, przyniesie odwrotny skutek. Traktujmy wizytę u stomatologa jako coś zupełnie normalnego.

Wizyta u stomatologa powinna dziecku kojarzyć się z czymś przyjemnym!

Wybór lekarza stomatologa. To do jakiego dentysty się wybierzemy jest bardzo ważne. Najlepiej jest zrobić wywiad wśród znajomych. Kto gdzie był, jakie wrażenia, czy lekaż ma dobry kontakt z dziećmi. Wiadomo: są różni ludzie, a dentysta to też człowiek. Warto wybrać stomatologa, który ma doświadczenie w leczeniu dzieci, takie jak specjaliści z gabinetu dentystycznego Wrocław - CLINIDENT. On także może udzielić wielu cennych porad.

Warto wybrać stomatologa, który ma doświadczenie w leczeniu dzieci!

Materiały pomocnicze, gadżety. Podczas debiutu naszej pociechy na fotelu dentystycznym możemy się posiłkować najróżniejszymi rekwizytami pomocniczymi. Nożna zabrać ulubioną zabawkę, czy ulubiony kocyk (tak, właśnie ten w ciapki i łatki). Maluch będzie się czuł bezpieczniej. Bardzo pomocna jest także jakaś nagroda. Może być to cokolwiek. Jakiś smakołyk, zabawka, kolejna naklejka do albumu z bohaterami ulubionej bajki. Coś z czego dziecko będzie się cieszyć. Nagroda może także zachęcić do kolejnych wizyt. Czasami sami lekarze stomatolodzy stosują taki sprytny fortel: dają tarcze sprawnościowe, jakieś nagrody, coś na pamiątkę, do kolekcjonowania – następnym razem dostaniesz kolejne punkty.

Podczas debiutu naszej pociechy na fotelu dentystycznym możemy się posiłkować najróżniejszymi rekwizytami pomocniczymi!

Dobrym rozwiązaniem jest wybranie konkretnej pory na wizytę dentystyczną dla dziecka. Musi być ona wpasowana w codzienny rytm aktywności i snu dziecka. Lepiej zaplanować wizytę dentystyczną w porze aktywności, kiedy dziecko nie jest śpiące.

W tym dziale: Co zabrać do stomatologa, co wziąć do dentysty.