• 71 3634597
  • Dentysta dziecięcy
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
83% pozytywne
55 głosów

Szkorbut zębów

Szkorbut jest znany jako choroba marynarzy i piratów. Jednak występowała ona znacznie szerzej, ale akurat te grupy zostały bardzo dobrze przedstawione w kulturze popularnej – to właśnie piraci i marynarze byli najczęściej pokazywani ze szkorbutem w tle. Szkorbut zębów występował równi często wśród żołnierzy, więźniów, w obozach katorżniczych na Syberii.

Szkorbut zębów jest awitaminozą, czyli chorobą wywołaną dużym niedoborem witamin. W przypadku szkorbutu chodzi o witaminę C. Organizm człowieka nie potrafi sam syntetyzować tej witaminy (jest to wyjątek zaraz obok świnek morskich, które też same nie potrafią wytwarzać witaminy C).

Witamina C jest bardzo potrzebna w organizmie człowieka. Pełni bardzo ważną rolę podczas syntezy kolagenu – głównego składnika tkanek łącznych. Można to przyrównać do budowania domu bez cementu, czy innej substancji łączącej poszczególne cegły – cały organizm jest źle i nietrwale zbudowany. Jeśli nie ma witaminy C, to ten właśnie cement nie może powstać.

Dzisiaj szkorbut został prawie całkiem wyeliminowany. Wiemy co go powoduje i wiemy też jak ważne w naszej diecie są witaminy. Nasza dieta stała się na tyle zróżnicowana, że szkorbut praktycznie nam nie zagraża. Jednak może się pojawić w wyjątkowych sytuacjach. Dzisiaj szkorbut zębów dotyka głównie niemowlęta i małe dzieci. Rozwijający się organizm ma ogromne zapotrzebowanie na substancje odżywcze, które budują całe ciało. Jeśli niemowlę jest karmione sztucznymi odżywkami pozbawionymi witaminy C może być bardzo narażone na szkorbut. Zapotrzebowanie młodego organizmu na witaminę C jest ogromne i często sztuczne odżywki zawierają jej zbyt mało.

Szkorbut jest chorobą bardzo wyniszczającą organizm. Można ja rozpoznać po kilku wyraźnych objawach:

  • Ogólne osłabienie organizmu.
  • Choroby dziąseł – dziąsła zaczynają krwawic bez wyraźnej przyczyny, pojawia się obrzęk i opuchlizna. W ostateczności szkorbut prowadzi do rozchwiania i wypadania zębów.
  • Sztywność i ból stawów.
  • Krwiaki, nabieganie krwi pod skórą.
  • Bardzo wolne gojenie się ran, zadrapań, skaleczeń.
  • Bóle mięśni.

Występowanie wszystkich tych objawów jednoznacznie świadczy o szkorbucie. Aby podejrzewać szkorbut zębów wystarczy, że zaobserwujemy choćby dwa z tych objawów. W takim przypadku należy jak najszybciej zgłosić się do gabinetu dentystycznego CLINIDENT we Wrocławiu. Bardzo często pierwszym lekarzem, który ma kontakt z osobą cierpiącą na szkorbut zębów jest dentysta. Najbardziej widocznym i niepokojącym objawem szkorbutu są choroby dziąseł. Bojąc się o stan swoich zębów najczęściej chorzy trafiają do dentysty.

Szkorbut leczy się poprzez podawanie witaminy C. Niedobór witaminy C należy szybko zlikwidować i doprowadzić do normalnego jej poziomu w organizmie. Oprócz odpowiednich preparatów należy tez zadbać o dietę bogatą w witaminę C.

Jak ustrzec się przed szkorbutem?

Wystarczy urozmaicić dietę o produkty bogate w witaminę C. Są to owoce cytrusowe (pomarańcze, cytryny), kiwi, czarna porzeczka, pomidory, truskawki, warzywa takie jak papryka, marchew, szpinak, brokuł i ziemniaki. Dodatkowo można też stosować odpowiednie suplementy diety bogate w witaminę C. Należy jednak pamiętać, że suplement diety nie zastąpi warzyw i owoców.

W tym dziale: Szkorbut Wrocław, awitaminoza Wrocław leczenie.