• Periodontologia
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
89% pozytywne
89 głosów

Nadwrażliwość zębów na ciepło/zimno

Nadwrażliwość zębów na zmiany temperatury jest spowodowana odsłonięciem mikro kanalików, które występują w dentynie (tkanka zębowa w normalnych warunkach osłonięta szkliwem lub dziąsłem w okolicy przyszyjkowej). Przez te kanaliki wszystkie bodźce docierają bezpośrednio do nerwów powodując nieprzyjemne uczucie bólu.

Najczęstsze przyczyny odsłonięcia dentyny:

  • bruksizm

    – zgrzytanie zębami, mocne zaciskanie szczęk w nocy, najczęściej podczas snu – szkliwo może popękać lub zostać starte w niektórych miejscach,
  • odsłonięcie szyjek zębowych

    – może to być skutek postępującej paradontozy lub naturalny proces postępujący z wiekiem (paradontoza postępuje szybko, naturalne odsłanianie szyjek zębowych postępuje bardzo powoli).

Bruksizm jest leczony za pomocą specjalnych aparatów i ćwiczeń relaksacyjnych. Jest to dolegliwość mająca swoje podłoże na tle nerwowym. Natomiast przyczyny paradontozy leżą najczęściej w nieodpowiedniej higienie jamy ustnej. Zanik dziąseł i wydłużanie się koron zębów jest następstwem zapalenia dziąseł. Szyjki i korzenie zębów nie są osłonięte szkliwem. Dlatego dentyna zostaje wystawiona na działanie warunków panujących w jamie ustnej – stąd nadwrażliwość zębów, ich osłabienie, a także podatność na próchnicę. W takim przypadku bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady u lekarza periodontologa w gabinecie CLINIDENT we Wrocławiu – ustali dokładną przyczynę w każdym indywidualnym przypadku i zaleci najlepszy sposób przeciwdziałania.

Zagadnienia: Odsłonięcie dentyny

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.