• Periodontologia
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
85% pozytywne
35 głosów

Wady wrodzone lub nabyte

Choroby dziąseł mogą także wynikać z wad wrodzonych lub nabytych. Oprócz genetycznej skłonności do występowania zapaleń przyzębia, mogą na nie wpływać wady fizyczne.

Wrodzone nieprawidłowości śluzówkowe i dziąsłowe sprzyjające pojawianiu się zapaleń przyzębia.

Należą do nich:

Recesja dziąsła i brak dziąsła właściwego

– cofnięcie się dziąsła i zanik dziąsła lub jego brak sprzyja osadzaniu się płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Ząb jest słabiej zakotwiczony w ozębnej, dlatego zapalenie przyzębia bardzo szybko może doprowadzić do rozchwiania dziąsła.

Płytki przedsionek jamy ustnej

– także sprzyja osadzaniu się resztek pokarmowych i rozwojowi bakterii. Zęby mogą być zbyt mocno przykryte fałdą dziąsłową, która w znacznym stopniu utrudnia czyszczenie zębów w okolicach przyszyjkowych.

Nieprawidłowo przyczepione wędzidełka i mięśnie

– wędzidełka i mięśnie mogą rozpychać zęby, przesuwać je, lub częściowo zasłaniać. Utrudniają w ten sposób dokładne ich czyszczenia i tworzą przestrzenie idealne dla odkładania się resztek pokarmowych i rozwoju bakterii.

Wady zgryzu wrodzone lub nabyte także przyczyniają się do częstszych problemów z przyzębiem. Nieprawidłowo ustawione zęby uniemożliwiają wykonywanie odpowiednich zabiegów higienicznych. Sprzyjają odkładaniu się kamienia nazębnego, nieprawidłowemu odsłonieniu szyjek zębowych, czy nadmiernemu podrażnieniu dziąseł na skutek żucia. Takie wady wymagają najczęściej interwencji ortodontycznej lub w niektórych przypadkach chirurgicznej. Wady zgryzu mogą być wrodzone lub nabyte, przykładowo na skutek wypadku.

W tym dziale: Powiększone dziąsła Wrocław, leczenie zwiększonych dziwne dziąseł we Wrocławiu.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.