• Periodontologia
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
72% pozytywne
207 głosów

Odsłonięte szyjki zębowe – metody leczenia

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych należy rozpocząć od jak najlepszego zadbania o higienę jamy ustnej. Znacznie ułatwi to leczenie i przyspieszy powrót do normalnego stanu dziąseł. Ważne jest także zadbanie o odpowiednią szczoteczkę do zębów – najlepiej miękką, aby ograniczyć podrażnianie dziąseł – i zmienić sposób szczotkowania – ruch szczoteczki powinien być prowadzony od dziąsła w kierunku zęba. Należy także codziennie używać nici dentystycznej do czyszczenia przestrzeni między zębowych. Jeśli chodzi o samodzielne zabiegi należy także zrezygnować z wybielających past do zębów, które są nasycone substancjami ściernymi i stosować tylko pasty bogate we fluor i zmniejszające nadwrażliwość zębów. Warto także używać płynów do płukania jamy ustnej przeciwdziałających powstawaniu płytki nazębnej, czyli kamienia nazębnego.

zapalenie dziąsła

Wszystkie wymienione zalecenia są bardzo ważne i skuteczne, jednak jeśli szyjki zębowe są odsłonięte w znacznym stopniu należy udać się do periodontologa w gabinecie dentystycznym Wrocław - CLINIDENT. Rozpozna on przyczynę takiego stanu rzeczy i zaleci najskuteczniejszą metodę leczenia tej choroby dziąseł. Standardowo rozpoczyna się od usunięcia kamienia nazębnego i profesjonalnego oczyszczenia zębów z osadów. To w połączeniu z odpowiednim dbanie o higienę może przynieść bardzo pozytywne rezultaty. Jeśli stan dziąseł jest poważny, doszło do zapalenia dziąseł, a infekcja dalej postępuje należy wykonać dodatkowe zabiegi periodontologiczne.

podrażnienie mechaniczne

Odsłanianie szyjek zębowych może mieć swoja przyczynę w zapaleniu dziąseł. To prowadzi do paradontozy i w skrajnych przypadkach utraty zębów. Nawet jeśli zapalenie dziąseł nie jest przyczyną odsłonięcia szyjek zębowych, jest to stan niebezpieczny i także może prowadzić do paradontozy. Szyjki zębowe nie są chronione przez szkliwo, poddanie ich działaniu czynnikom zewnętrznym bardzo osłabia zęby i naraża na szybko postępującą próchnicę.

ulegają znacznemu obnażaniu
Żadnych zmian w okolicach szyjek zębów nie można ignorować!
Odsłonięte szyjki zębowe

Odsłonięte szyjki zębowe

W tym dziale: Operacyjne leczenie odsłaniających się szyjek zębowych, wychodzące szyjki zębów.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Ja miałem taki przypadek, że szyjki zębowe mi się odsuwały przez mocny zacisk zębów w nocy. Miałem duży stres w pracy i przez to w nocy nerwy się uwalniały i zaciskałem zęby przez to dziąsła się odsuwały. Metodą dla mnie okazała się szyna relaksacyjna na noc.