• 71 3634597
  • Periodontologia
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
78% pozytywne
38 głosów

Kiretaż otwarty

Kiretaż otwarty jest zabiegiem mikrochirurgicznym polegającym na oczyszczeniu torebek dziąsłowych z tkanki zmienionej chorobowo i nagromadzonych bakterii. Wykonuje się go gdy torebki dziąsłowe są głębokie i nie ma innej, nieinwazyjnej możliwości dokładnego oczyszczenia dziąseł. Zabieg ten w znacznym stopniu przyśpiesza leczenie paradontozy – hamuje jej rozwój i przyspiesza powrót zębów do zdrowia.

Do pogłębienia torebek dziąsłowych dochodzi przy poważnych zmianach chorobowych przyzębia. Najczęstszą przyczyną tych zmian jest paradontoza. Dziąsło ‘odchodzi’ od korzenia zęba na skutek bakteryjnej infekcji okostnej. W takim miejscu rozwijają się bakterie powodując dalsze zmiany i poważne stany zapalne. Jest to trudno dostępne miejsce i jedynym sposobem oczyszczenia korzenia zęba pozostaje zabieg chirurgiczny z dziedziny periodontologii, czyli właśnie kiretaż otwarty.

Kiretaż otwarty polega na przecięciu dziąsła przy szyjce zęba i odsłonięciu jego korzenia. Następnie periodontolog w gabinecie dentystycznym Wrocław - CLINIDENT oczyszcza korzeń zęba z zalegającego tam kamienia nazębnego, zmienionych chorobowo tkanek i ziarniny zawierającej znaczną ilość bakterii. Taki zabieg może być połączony z uzupełnieniem braków kostnych – odbudową wyrostka zębodołowego za pomocą odpowiednich biokompatybilnych materiałów. Po dokładnym oczyszczeniu korzenia zęba i kości na rozcięte dziąsło zakłada się szwy. Taki zabieg trwa około pół godziny i jest wykonywany podczas jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym CLINIDENT we Wrocławiu. Nie jest bolesny (bezbolesny kiretaż otwarty), ponieważ wykonywany jest pod działaniem znieczulenia miejscowego. Po siedmiu dniach szwy są ściągane, a lekarz periodontolog kontroluje proces gojenia się dziąseł.

W tym dziale: Wyczyszczenie dziąsła z bakterii - zabieg kiretaż otwarty Wrocław, periodontologia, operacyjne oczyszczanie dziąseł.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.