• (71) 363-45-97
 • Periodontologia
 • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
79% pozytywne
43 głosy

Leczenie zmian na błonie śluzowej

Zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej mogą mieć wiele przyczyn, tak samo jak jest wiele rodzajów takich zmian. W przypadku każdej zmiany należy zastosować odpowiednią terapię. Najważniejsze w tym przypadku jest wskazanie przyczyn zmian, jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeśli przyczyny choroby są nieznane pozostaje tylko stosowanie środków likwidujących widoczne skutki.

 • Afty, opryszczka dziąsła
  – afty są to niewielkie, ale bolesne nadżerki błony śluzowej. Przyczyna ich powstawania nie jest do końca znana. Najczęstszą metodą leczenia aft jest płukanie ust odpowiednimi środkami odkażającymi. Opryszczkę warg i jamy ustnej najczęściej zwalcza się środkami przeciwwirusowymi i odpowiednimi maściami.
 • Grzybica dziąsła
  – najczęściej są spowodowane nagłym rozwojem drożdżaków naturalnie występujących w naszym organizmie. Grzybica dziąsła objawia się białym nalotem na błonie śluzowej. Przyczyna może być nagłe osłabienie organizmu spowodowane innymi chorobami ogólnoustrojowymi. Także długotrwałe przyjmowanie antybiotyków bez stosowania leków osłonowych może być przyczyną infekcji grzybiczej. W takich przypadkach należy przywrócić naturalną odporność organizmu i stosować odpowiednie preparaty przeciwgrzybicze.
 • Zapalenia jamy ustnej
  – mogą mieć różny zasięg: ograniczać się tylko do przyzębia, podniebienia, policzków, lub atakować całą jamę ustną. Przyczyną zapaleń przyzębia (zapalenia dziąseł) są najczęściej bakterie występujące w kamieniu nazębnym. W takim wypadku należy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Często zapalenia jamy ustnej są powodowane reakcją alergiczną – na substancje zawarte w uzupełnieniach protetycznych, materiałach stomatologicznych (plomby), czy nawet na składniki zawarte w pożywieniu. W takim przypadku należy wyeliminować substancje uczulającą. W przypadku cięższych zapaleń jamy ustnej periodontolog w gabinecie stomatologicznym Wrocław - CLINIDENT może przepisać kuracje antybiotykową, lub steroidową.
 • Guzy dziąseł, przerosty tkanek
  – typowym przykładem jest nadziąślak – guz powstający na dziąśle. Czasem znika samoistnie, ale najczęściej zaleca się jego wycięcie. Istnieje niebezpieczeństwo, że każdy przerost tkanek może przekształcić się w guz nowotworowy.
 • Stany przedrakowe (stany przednowotworowe)
  – liszaj płaski, leukoplakia (rogowacenie białe) – są to przykłady stanów przednowotworowych. Samo ich pojawianie się nie oznacza powstania nowotworu. Jednak istnieje duże ryzyko, ze ulegną zezłośliwieniu. Przyczyny ich powstawania nie są do końca znane. Takie zmiany musza być poddawane regularnym i częstym obserwacją, aby w jak najwcześniejszym stadium można interweniować chirurgicznie.
 • Podrażnienia fizyczne
  – tutaj zaliczymy wszystkie zmiany wywołane przez podrażnienia mechaniczne i oparzenia. Najczęściej jest to zdarcie naskórka, oparzenie gorącym napojem lub jedzeniem, twardym jedzeniem, lub używaniem twardej szczoteczki do zębów. W tym przypadku należy poczekać na samoistne zagojenie, które można wspomagać odpowiednimi maściami i preparatami do płukania jamy ustnej. Aby uniknąć takich podrażnień dziąseł zaleca się ostrożność i zmianę nawyków żywieniowych.

Zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej mogą także przyjmować inne formy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do ich charakteru należy udać się na konsultacje do periodontologa gabinetu dentystycznego CLINIDENT we Wrocławiu. Rozpozna on przyczynę zmiany dziąseł i zaleci odpowiednia terapię, leczenie.

W tym dziale: Periodontolog Wrocław, leczenie grzybicy dziąseł, leczenie guza na dziąśle.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
 • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.