• Usuwanie ósemek
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
100% pozytywne
2 głosy

Zapalenie zębodołu

Zapalenie zębodołu to dolegliwość ta związana z nieprawidłowym gojeniem się rany poekstrakcyjnej. Nazywane jest też pustym zębodołem lub suchym zębodołem i występuje u około 2-4% przypadków. Po ekstrakcji zęba w zębodole powinien utworzyć się skrzep, który następnie w wyniku fizjologicznych przemian zamienia się w tkankę i zasklepia ranę. Jeśli w pustym zębodole nie wytworzy się skrzep lub też zostaje on nieumyślnie usunięty, wtedy miejsce po wyrwaniu zęba zostaje puste i narażone jest na zakażenie bakteryjne objawiające się silnym promieniującym bólem, wysoka gorączką oraz ogólnym osłabieniem organizmu. Zapalenie zębodołu rozwija się głównie w 2-3 dobie po zabiegu ekstrakcji zęba. Jeśli miejsce nie jest wystarczająco osłonięte, tyle czasu wystarczy, aby zaatakowały je bakterie.

Przyczyny zapalenia zębodołu

Najczęstszą przyczyną powstawania zapalenia zębodołu jest nieumyślne wypłukanie dopiero co powstałego skrzepu. Na pojawienie się zapalenia zębodołu może mieć także: brak higieny u pacjenta, choroby przyzębia, a także powikłania w trakcie ekstrakcji, błędy diagnostyczne lub nieprawidłowa technika usuwania zęba zastosowana przez stomatologa. Badania dowodzą, że dolegliwość pojawia się dziesięciokrotnie częściej po ekstrakcji chirurgicznej niż niechirurgicznej i najczęściej dotyczy zębów trzecich trzonowych. Także diabetycy częściej niż inni ludzie walczą z problemem zapalenia zębodołu. Do grupy osób narażonej na powstanie zapalenia zębodołu należą jeszcze ludzie z chorobą nowotworową oraz z problemami krzepliwości krwi (hemofilia), palacze, nosiciele wirusa HIV, chorzy na miażdżycę oraz osoby z niedoborem witamin i osoby niedożywione.

Suchy zębodół zdjęcia

Suchy zębodół po ekstrakcji zęba Wrocław
Suchy zębodół po ekstrakcji zęba Wrocław
Suchy zębodół po usunięciu zęba Wrocław
Suchy zębodół po usunięciu zęba Wrocław
Leczenie suchego zębodołu Wrocław
Leczenie suchego zębodołu Wrocław

Jakie są objawy zapalenia zębodołu?

Zapalenie zębodołu objawia się bólem o wysokim natężeniu w miejscu po usunięciu zęba pojawiającym się na 2-3 dzień od ekstrakcji zęba. Czasami występuje też gorączka i ogólne złe samopoczucie. Łatwo zorientujemy się, że coś jest nie tak, ponieważ infekcja w miejscu po ekstrakcji zęba rozwija się bardzo szybko. Najpierw pojawia się bardzo silny ból, którego nie da się pokonać żadnymi środkami farmakologicznymi. Niestety w takim przypadku zwykłe leki przeciwbólowe dostępne bez recepty nie pomagają uśmierzyć bólu. Uporczywemu bólowi może towarzyszyć ogólne osłabienie organizmu, zawroty głowy, nerwobóle, wymioty lub też gorączka.

Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie CLINIDENT i rozpoczęcie leczenia.
W tym dziale: zapalenie zębodołu co robić, zapalenie zęba, suchy zębodół jak leczyć.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.