• Usuwanie ósemek
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
85% pozytywne
81 głosów

Wycięcie ziarniaka

Ziarniak okołowierzchołkowy jest jednym ze stanów zapalnych powstających przy wierzchołku korzenia zęba. Do zapalenia okołowierzchołkowego dochodzi w przypadku zakażenia bakteryjnego miazgi zęba. Z zakażonego korzenia zęba przesączają się toksyny wydzielane przez bakterie. Toksyny te rozpuszczają kość wokół korzenia zęba, a w powstałej przestrzeni zalegają bakterie i komórki obronne organizmu. Gromadzą się one w formie ziarnistych skupisk.

Kiedy dochodzi do stanów zapalnych zęba?:

  • zmiany próchnicze zęba są tak duże, że dochodzi do zakażenia miazgi zęba, a dalej przez kanał nerwowy okolicy okołowierzchołkowej korzenia zęba.
  • powikłania po niedokładnym leczeniu kanałowymniedokładnie oczyszczony kanał zęba, nie do końca wypełniony, za wąsko opracowany, lub nieopracowany w okolicy okołowierzchołkowej, przepchnięcie narzędzia do oczyszczania kanałów, lub materiału wypełniającego.

Ziarniak okołowierzchołkowy można rozpoznać na podstawie objawów takich jak: ból, gorączka, obrzęk w okolicach zęba. Jednak często przebiega bezobjawowo, a rozpoznać go można na zdjęciu RTG. Dlatego po każdym leczeniu kanałowym Wrocław należy wykonać kontrolne zdjęcie po upływie od 3 do 6 miesięcy, o czym doskonale wiedzą specjaliści w gabinecie stomatologicznym CLINIDENT we Wrocławiu. Także gdy wypadnie wypełnienie z zęba należy zrobić kontrolne zdjęcie RTG, na którym będzie można dostrzec ewentualne zmiany na skutek zakażenia bakteryjnego miazgi zęba. Nieleczony ziarniak okołowierzchołkowy może prowadzić do rozwoju torbieli. Jej rozwój jest całkowicie nieobliczalny powoduje wiele powikłań ogólnoustrojowych.

Wycięcie ziarniaka w gabinecie chirurgii stomatologicznej CLINIDENT we Wrocławiu najczęściej jest połączone z resekcją wierzchołka korzenia zęba, lub usunięciem zęba przyczynowego, jeśli nie ma możliwości jego uratowania. Zabieg wycięcia ziarniaka wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym. Jest to zabieg mikrochirurgiczny wykonywany przez chirurga stomatologa Wrocław. Zazwyczaj nie wymaga hospitalizacji (jest ona konieczna tylko w przypadku ciężkich powikłań i poważnych takich jak torbiel okołowierzchołkowa o sporych rozmiarach). Błonę śluzową w okolicy korzenia nacina się aby mieć dostęp do kości. Następnie wycina się okienko kostne, aby dostać się do korzenia zęba. Ziarniaka wyłuszcza się za pomocą specjalnych narzędzi i dokładnie oczyszcza ranę. Ubytek kostny może być wypełniony materiałem kościozastępczym, co ułatwia gojenie i minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań. Na ranę w błonie śluzowej zakłada się szwy. Niedogodności występujące po zabiegu są takie jak po każdej ingerencji chirurgicznej, z tym że ten zabieg nie wymaga dłuższego pobytu w szpitalu. Po zabiegu wyłuszczania ziarniaka można udać się do domu. Już następnego dnia można powrócić do normalnego trybu życia z zastosowaniem wszelkich zaleceń lekarza stomatologa gabinetu stomatologicznego CLINIDENT we Wrocławiu.

W tym dziale: usuwanie ziarniak wrocław, leczenie ziarniaka we wrocławiu, ziarniak na zębie leczenie, ziarniniak okołowierzchołkowy leczenie wrocław, usuwanie ziarniniak okołowierzchołkowy.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 2

    Witam. Mam 49 lat, jestem z Oleśnicy. Stomatolog, który leczy mi zęby, zidentyfikował u mnie ziarniaka pod górną prawą 6-ką. Ząb był leczony wcześniej (przynajmniej 5 lat) kanałowo. Ziarniak dał o sobie znać przed kilkoma tygodniami odczuciem "ciśnienia" w zębie, okresowo także bolał, teraz jest lepiej, ale nadal czuję ucisk na tym zębie. Ząb jest już "wiekowy" (więcej plomby niż zębiny), więc może się nie opłacać jego ratowanie. Co moglibyście w tej sprawie zrobić? Ile kosztowałoby pozbycie się (wyleczenie, wycięcie) tego ziarniaka? Mogę wysłać zdjęcie RTG mailem.

    Miałem ziarniak w torbieli korzeni zęba. Powstał podczas leczenia w innym gabinecie, gdzie kanały zęba nie zostały poprawnie oczyszczone, a dalej w zainfekowanej bakteriami miazdze rozwija się stan zapalny, który przynosi się do tkanki kostnej. Miałem wówczas do czynienia ze zmianami okołowierzchołkowymi, czyli ziarniniakami, torbielami, ropniami. Dzięki wizycie w CLINIDENT mogłem pozbyć się ziarniaka. Dziękuję Wam!