• Usuwanie ósemek
 • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
89% pozytywne
49 głosów

USUWANIE ZĘBÓW

Usuwanie zębów jest dość powszechnym zabiegiem chirurgicznym. Potocznie nazywane 'wyrywaniem', jednak nazwa ta może w pewien sposób odstraszać. Dzisiejsze techniki usuwania zębów (ekstrakcji) są całkowicie bezbolesne i nie mają wiele wspólnego z potocznie rozumianym gwałtownym wyrywaniem za pomocą kleszczy. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, co zapewnia całkowite uniknięcie bólu (bezbolesne usunięcie zębów). Niedogodność podczas zabiegu może wynikać ze świadomości używania narzędzi dentystycznych takich ja wiertło chirurgiczne. Jednak nie powoduje to dużo większego dyskomfortu jak w przypadku standardowego borowania. Gdy znieczulenie zaczyna działać chirurg stomatolog Wrocław rozpoczyna zabieg od odreparowania zęba od otaczających tkanek, czyli ‘wycięcia’ zęba z zębodołu. Dzięki temu może go delikatnie usunąć unikając uszkodzenia sąsiadujących tkanek, takich jak kość czy błona śluzowa. Po usunięciu zęba należy dokładnie sprawdzić zębodół czy nie pozostały tam jakieś zanieczyszczenia (ułamany fragment korzenia, fragment kości). Na koniec zabiegu na ranę zakładany jest opatrunek. W niektórych przypadkach konieczne jest założenie szwów. Po zabiegu należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń chirurga stomatologa. Do podstawowych zasad postępowania należą:

 • okolica wokół rany jak i sama rana musi pozostać w bezwzględnej czystości,
 • należy unikać wysiłku fizycznego (dotyczy to każdej interwencji chirurgicznej),
 • przez najbliższe 24 godziny (czasem więcej, zależy od zaleceń chirurga dentystycznego) nie wolno pić gorących napojów, spożywać gorących posiłków, intensywnie przepłukiwać jamy ustnej, czyścić zębów w okolicy rany i palić papierosów,
 • przez czas gojenia rany wszelkie posiłki powinny mieć konsystencję niewymagającą intensywnego żucia
 • mogą pojawić się dolegliwości takie jak ból czy obrzęk. W takim przypadku można zastosować środki przeciwbólowe (najlepiej zalecane przez chirurga dentystycznego Wrocław) i okład z lodu na policzek
 • w przypadku wystąpienia nasilonego bólu, długotrwałego obrzęku czy silnego krwawienia należy skontaktować się ze chirurgiem dentystycznym we Wrocławiu.

Decyzja, kiedy należy usunąć zęba:

Każda decyzja o usunięciu zęba musi być poprzedzona badaniami stomatologicznymi, często także zdjęciem RTG. Usunąć zęba należy, gdy chirurg stomatolog stwierdza, że zęba nie można już leczyć za pomocą technik stomatologii zachowawczej czy protetyki. Może to być spowodowane: głębokimi zmianami próchniczymi, ząb jest mocno rozchwiany, niemożliwy do uratowania, ciężkie stany zapalne korzenia i przyzębia, ząb uległ złamaniu, czy pęknięciu, które uniemożliwia jego odtworzenie. Mogą to być także wskazania ortodontyczne – brak miejsca w łuku zębowym, ząb nieprawidłowo wyrzynający się (najczęściej występuje w przypadku ósemek (zębów mądrości)).

Przeciwwskazania do usunięcia zęba:

Do przeciwwskazań usunięcia zębów zaliczmy: białaczka, choroby serca i naczyń krwionośnych, choroby nerek, wątroby, cukrzyca, choroby reumatyczne, choroby zakaźne, choroby tarczycy, problemy z krzepliwością krwi. Każdy przypadek należy skonsultować z chirurgiem stomatologiem i lekarzem prowadzącym leczenie stomatologiczne w gabinecie stomatologicznym CLINIDENT we Wrocławiu.

W tym dziale: Usunięcie zęba Wrocław, ekstrakcja starego zęba Wrocław, wyrwanie czarnego zęba Wrocław, usunięcie popsutego zęba Wrocław, ekstrakcja martwego zęba we Wrocławiu.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 3

  am do usunięcia ząb, dolną lewą siódemkę. Zastanawiam się nad założeniem implantu. To byłby mój pierwszy. Mieszkam za granicą a więc nie mogę przyjechać na wizytę w każdej chwili. Moje pytanie brzmi czy państwo rozpoczynają proces wstawienia implantu w dniu usunięcia zęba czy dopiero po pewnym czasie czy może to też zależy od samego zęba. Pytam bo nie wiem czy powinienem usunąć pęknięty ząb (z którym mogę jeszcze trochę pochodzić) w ten sposób przygotowując zębodół do zabiegu czy przyjechać i państwo wyrwą zęba i rozpoczną leczenie od razu.

  Tak, ekstrakcja to jest lepsze określenie stomatologiczne na usuwanie zębów. Najładniej mówi się ekstrakcja zęba, ciut gorzej usunięcie zęba, a najgorzej to wyrywanie zęba. Zatem ekstrakcja to jest synonim usuwania zębów, co jest synonimem wyrywania zębów.

  Czy ekstrakcja to w stomatologii to samo co usuwanie zębów? Tyle o tym na forum piszą, a ja nie mogę doszukać się różnicy w pojęciu. Ekstrakcja = usuwanie.