• Usuwanie ósemek
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
100% pozytywne
3 głosy

Przesuwanie się zębów po ekstrakcji

Dorosły człowiek, przy pełnym uzębieniu stałym, ma 32 zęby. W takim łuku każdy ząb ma swoją dokładnie określoną pozycję. Odpowiednio kontaktuje się ze swoim sąsiadem z prawej i z lewej strony, a także z zębem leżącym po przeciwstawnej stronie, czyi ząb dolny z górnym i na odwrót. Pozostaje stabilny i nie przemieszcza się. Z reguły, bo układ stomatologiczny, czyli staw skroniowo-żuchwowy, mięśnie no i zęby oczywiście są niezwykle dynamicznym tworem. Jeśli w łuku zabraknie jednego zęba, powoduje to zachwianie tej idealnej równowagi. Zębom brakuje kontaktu z zębami sąsiednimi, czy też przeciwstawnymi. Rozpoczyna się łańcuch destrukcyjnych i często nieodwracalnych zmian, będących wynikiem nieuzupełnienia brakujących zębów. Jest to szczególnie widoczne po ekstrakcji zębów. Utracone zęby należy więc jak najszybciej zastępować. Jeśli tego nie zrobimy, zęby znajdujące się obok, zaczną przesuwać się w puste miejsce tworząc szpary i luki między zębami. W konsekwencji doprowadzi to do niekorzystnych zmian zarówno w wyglądzie uzębienia jak i twarzy oraz przyspieszy powstawanie próchnicy i chorób dziąseł.

Jeśli usunięcie zęba jest koniecznością, lukę w uzębieniu trzeba jak najszybciej wypełnić.

Jeśli nie zdecydujemy się na wypełnienie powstałej luki, ryzykujemy, że z czasem pewnych zmian nie będzie można już cofnąć. Dlatego jeszcze zanim dojdzie do ekstrakcji zęba, stomatolog w gabinecie stomatologicznym CLINIDENT we Wrocławiu zaplanuje i przedstawi dalsze postępowanie. Możliwości do wybory mamy wiele. Powstałą lukę można wypełnić poprzez:

  • implant,
  • most,
  • stałą proteza uzupełniająca brak jednego lub kilku zębów,
  • protezę ruchomą.

Wybór zależy od stanu pozostałych zębów, liczby braków w uzębieniu, a także zasobności portfela - ceny wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

W tym dziale: przesuwający ząb, przesuwanie zębów, miejsce po usuniętym zębie.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    A co z jedną, górną ósemką ktora jest do wyrwania, a do tego symetria zębów- łuku jest przesunięta w jej stronę? Wyrwanie tej ósemki spowoduje przesunięcie się zębów i pogłębienie asymetrii (widoczne nieco patrząc od jedynek). Zęby poza lekkim przesunięciem są piękne i równe, aparat ortodontyczny został odradzany jako zbędny na kontrolach stomatologicznych. Tyle, że wówczas nie pytalam - co po wyrwaniu ósemki(?)