• Usuwanie ósemek
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
86% pozytywne
143 głosy

Jak uniknąć powikłań po wyrwaniu zęba

Najczęstszymi komplikacjami po wyrwaniu zęba są stany zapalne. Pojawia się ostry ból, obrzęk, zapalenie ropna, lub suchy zębodół (zapalenie zębodołu – miejsca w kości po wyrwanym zębie). Dolegliwości takie jak ból czy obrzęk występują dość często, ale można z nimi walczyć dostępnymi środkami przeciwbólowymi i zimnymi okładami. Aby uniknąć poważniejszych powikłań po usuniętym zębie należy stosować do następujących zaleceń:

  • nie wolno płukać ust przez co najmniej 24 godziny po zabiegu wyrwania zeba – w ranie po zębie powstaje skrzep, który jest naturalnym opatrunkiem, jeśli zostanie on wypłukany odsłonimy kość i narazimy się na zakażenie i stan zapalny
  • należy powstrzymać się od jedzenia i picia przez co najmniej 2 godziny po zabiegu wyrwania zęba.
  • przez 1 do 2 dni nie można spożywać gorących posiłków, ani pić gorących napoi. Napoje i posiłki musza być letnie, gorące utrudniają gojenie rany po wyrwanym zębie.
  • nie wolno szczotkować rany po wyrwanym zębie ani jej okolicy – utrudni to gojenie miejsca po wyrwanym zębie, może spowodować podrażnienia i wypłukanie skrzepu. Myć wszystkie inne żeby można normalnie, z zachowaniem najwyższej ostrożności i dopiero po co najmniej 24 godzinach po zabiegu wyrwania zęba.
  • należy całkowicie powstrzymać się od palenia tytoniu przez 2 do 3 dni po zabiegu wyrwania zęba - dym tytoniowy utrudnia gojenie i może prowadzić do stanów zapalnych.

Aby uniknąć powikłań po wyrwaniu zęba najlepiej bezwzględnie stosować się do zaleceń chirurga stomatologa gabinetu dentystycznego Wrocław - CLINIDENT.

W tym dziale: Komplikacje po wyrwaniu ósemek, powikłania po usuniętych zębach mądrości.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Miałam spuchniętą twarz po usunięciu ósemki. Usuwanie ósemki może często się właśnie skończyć zgrubieniem od strony policzka. Miałam przez kilka dni twarz bardzo niesymetryczną, bo z jednej strony napuchnięta.