• Usuwanie ósemek
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
86% pozytywne
151 głosów

Jak się ustrzec suchego zębodołu

Suchy zębodół jest powikłaniem po usunięciu zęba. W zębodole (miejscu po usuniętym zębie) powinien powstać skrzep, który zabezpiecza ranę, uniemożliwia dostanie się do niej bakterii i umożliwia prawidłowe gojenie. W przypadku kiedy taki skrzep nie powstanie, zostanie przypadkowo wypłukany, czy wykruszy się, mówimy o suchym zębodole (zapalenie zębodołu Wrocław). Objawia się to silnymi pulsującymi bólami promieniującymi do ucha czy skroni. Objawy nasilają się w nocy. Najczęściej pojawiają się 2 do 3 dni po zabiegu.

Najczęstszą przyczyną suchego zębodołu jest niestosowanie się do zaleceń chirurga stomatologa Wrocław. Wypłukanie skrzepu może nastąpić w wyniku picia gorących napoi, jedzenia potraw wymagających intensywnego żucia przed wystarczającym zagojeniem się rany, czyszczenie okolic usuniętego zęba szczoteczką. Przyczyną może tez być palenie tytoniu tuż po zabiegu, dlatego należy się z tym wstrzymać co najmniej 24 godziny. Suchy zębodół może także być spowodowany stanami zapalnymi lub chorobowymi istniejącymi przed zabiegiem. Szczególnie narażone na zapalenie zębodołu są osoby chore na cukrzycę, lub mające problemy z krzepliwością krwi (hemofilia). Do suchego zębodołu może także doprowadzić niewłaściwe wykonanie ekstrakcji zęba, niedokładne oczyszczenie zębodoły, pozostawienie fragmentów zęba lub kości.

Aby ustrzec się suchego zębodołu najważniejszą rzeczą jest bezwzględne stosowanie się do zaleceń stomatologa. Istnieją także dodatkowe środki zaradcze. Jeśli ubytek w zębodole jest znaczny, można go wypełnić materiałem kościozastępczym takim jak Fisjograft. Ułatwia gojenie i pomaga zachować odpowiednie warunki dla uzupełnień protetycznych. Jest z powodzeniem stosowany w naszej klinice dentystycznej CLINIDENT we Wrocławiu.

Powikłania po usunięciu zęba

Suchy zębodół zdjęcia

Suchy zębodół po ekstrakcji zęba Wrocław
Suchy zębodół po ekstrakcji zęba Wrocław
Suchy zębodół po usunięciu zęba Wrocław
Suchy zębodół po usunięciu zęba Wrocław
Leczenie suchego zębodołu Wrocław
Leczenie suchego zębodołu Wrocław
W tym dziale: Leczenie bólu po wyrwanym zębie, leczenie dolegliwości po wyrwanym zębie Wrocław.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    We wtorek wyrwalam zęba i już dziś sobota a mnie bardzo boli najgorzej w nocy był to duży korzeń co użyć, żeby nie bolal