• Usuwanie ósemek
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
85% pozytywne
78 głosów

Czy zawsze należy usuwać zęby mądrości

Zęby mądrości (ósemki) są trzecimi trzonowcami wyrzynającymi się najczęściej pomiędzy 17 a 25 rokiem życia. Czasami proces wyrzynania nie przebiega właściwie, ząb wyrzyna się częściowo w niekorzystnym położeniu lub pozostaje niewyrznięty. W momencie wyrastania ósemek często nie ma już dla nich wystarczająco dużo miejsca w łuku zębowym, dlatego zęby mądrości wyrastają tylko częściowo i z reguły pod pewnym kątem, naciskając na sąsiednie zęby trzonowe. Pomiędzy zębami mądrości i sąsiednimi zębami gromadzą się resztki pokarmu, które są bardzo trudne do usunięcia przy szczotkowaniu i nitkowaniu zębów. Ten fakt przyczynia się do powstawania infekcji połączonej bardzo często z ostrym bólem, gorączką, a także z trudnością otwierania ust. Zaleganie resztek pokarmu między tymi zębami powoduje również powstawanie próchnicy siódemek oraz miejscowej paradontozy. W efekcie może to doprowadzić do utraty siódemki, która spełnia bardzo ważną rolę w naszym uzębieniu.

Często zęby mądrości nie wyrastają w ogóle i chociaż są całkowicie niewidoczne, powodują poważny problem, którego źródłem jest nacisk na korzenie zębów trzonowych.

Zazwyczaj jedynym źródłem informacji o wzroście i rozwoju zębów mądrości jest zdjęcie rentgenowskie. Położenie oraz rozwój zębów mądrośi muszą być kontrolowane w gabinetach stomatologicznych Wrocław, aby decyzja podjęta przez chirurga stomatologa Wrocław o ich usunięciu była podejmowana zanim pojawią się problemy.

Zalecamy usuwanie ósemek pomiędzy 14 a 22 rokiem życia, nawet, jeśli nie powodują one problemów. Zabieg chirurgiczny (usunięcie ósemek) jest wtedy łatwiejszy do wykonania.

Zagadnienia: Ósemki, zęby mądrości

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Ja mam wszystkie 4 ósemki. Byłem na kontroli u dentysty i nie kazał mi wyrywać. Na początku powodowało to małe stłoczenia w innych miejscach w szczęce, ale potem się ustabilizowało i nie trzeba było wyrywać żadnej z moich 4 ósemek. Podobno rzadko spotykany przypadek, ale odpowiadając na wątek - nie trzeba ZAWSZE usuwać ósemek, u mnie mają się wszystkie cztery dobrze :)