• Usuwanie ósemek
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
92% pozytywne
65 głosów

Ząb zatrzymany

Ząb zatrzymany to w pełni wykształcony ząb, który nie wyrżnął się w odpowiednim dla niego miejscu i tkwi w całości w tkance kostnej szczęki lub żuchwy. Inaczej mówiąc nie wysunął się z dziąsła, tylko ząb zatrzymał się wewnątrz dziąsła.

Sytuacja ta dotyczy najczęściej ósmych zębów (zwanych często ósemkami, czy zębami "mądrości"), górnych kłów, dolnych zębów przedtrzonowych (czwartych i piątych) oraz górnych centralnych siekaczy.

Do przyczyn powstawania zęba zatrzymanego zaliczamy: ewolucyjne tendencje do zmniejszania się rozmiarów szczęki, a także niezgodności pomiędzy wielkością zębów i ich liczbą w żuchwie.

Wpływ mają czasem także zaburzenia wydzielania i niedobory witaminy A i D w organiźmie.

Ząb zatrzymany może powodować powikłania: resorpcję przylegających do nich wyrżniętych zębów lub zębów zaklinowanych, rozwijające się wokół zębów torbiele zwane zawiązkowymi, czy inne zębopochodne guzy szczęk.

Ząb zatrzymany w leczeniu ortodontycznym

Zęby zatrzymane mogą powodować zaburzenia symetrii łuków zębowych i przemieszczenia pozostałych zębów, co może skutkować w leczeniu ortodontycznym. Wtedy ortodonta, który przez przesunięcie sąsiednich zębów tworzy brakujące miejsce w łuku na zatrzymany ząb. Czasem przed leczeniem ortodontycznym potrzebna jest pomoc chirurga stomatologicznego, który nacina dziąsło, warstwę kości czy tkanki miękkie i tym samym umożliwia zębowi przebicie się.

Bywa też tak, że ząb zatrzymany nie nadaje się do wykorzystania. Jeżeli nie daje powikłań i nie jest powodem dolegliwości, często stomatolog postanawia zostawić taki "schowany ząb" i podlega obserwacji stomatologicznej. Wtedy należy przypominać o tym fakcie na kolejnej wizycie kontrolnej.

W tym dziale: co to jest zatrzymany ząb, co oznacza zatrzymany ząb, usunięcie zęba zatrzymanego, co to znaczy ząb zatrzymany.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.