• 71 3634597
  • Usuwanie ósemek
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
100% pozytywne
3 głosy

Chirurgiczne usuwanie ósemek

Zęby ósemki to trzecie zęby trzonowe u człowieka, które wyrastają u osób w wieku 16-20 lat jako ostatnie. Nazywane są też potocznie zębami mądrości. Zęby te bywają problematyczne i często są utrapieniem wielu pacjentów. Ze względu na swoją lokalizację na samym końcu szczęki trudność sprawia odpowiednia ich higiena, przez co są niezwykle podatne na próchnicę. Jednak podstawowym problemem zębów mądrości jest ich proces wyrzynania, Bywa, że wyrzynają się jedynie częściowo i w nieprawidłowym położeniu. U dużej ilości pacjentów brak jest wystarczającej ilości miejsca na prawidłowe wyrzynanie i ustawienie zęba mądrości w szczęce. Dochodzi wtedy do „zatrzymania ósemki”, jej zablokowania i tym samym zatrzymania procesu ich ząbkowania. Częściej taka sytuacja ma miejsce w żuchwie niż w szczęce. Wiele osób z powodu zatrzymania ósemek odczuwa szereg dolegliwości związanych z ich wyrastaniem, m.in. ból, obrzmienie, szczękościsk, stany zapalne czy torbiele.

W sytuacji, kiedy nie dochodzi do prawidłowego wyrznięcia i ustawienia zęba, zalecamy chirurgiczne uswanie ósemek. Ósemki można usuwać chirurgiczne bądź normalnie. O tym, jaki sposób usunięcia zostanie wybrany przez stomatologa decyduje stan i umiejscowienie zęba. Chirurgiczne usuwanie ósemek to standardowy zabieg w chirurgii stomatologicznej. Poprzedzony jest wykonaniem pantomogramu, czyli specjalnego zdjęcia, które bardzo dokładnie pokazuje, jak położony jest ząb trzonowy. Zanim lekarz-chirurg stomatologiczny z CLINIDENT we Wrocławiu przystąpi do zabiegu, podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe, przez co zabieg jest bezbolesny. Jedyny dyskomfort podczas chirurgicznego usuwania ósemek to wibracje, dosyć mocno odczuwalne przez Pacjenta, wywołane silnym dłutowaniem, czyli zbieraniem kości znad zatrzymanego zęba w celu jego wyjęcia. Na długość zabiegu wpływa ułożenie zęba. Może on trwać od kilkunastu minut do godziny. Kolejnym etapem jest założenie szwów i opatrunku.

W wyniku dość dużej ingerencji w kość może wystąpić obrzęk, a także silny ból. W zależności od stopnia trudności zabiegu, chirurg wyda odpowiednie zalecenia, aby zniwelować dolegliwości po zabiegu. Możliwe, że niezbędne będzie przyjmowanie antybiotyku. Zawsze sprawdza się stosowania zimnych okładów na policzek w okolicach miejsca zabiegu. Po chirurgicznym usunięciu ósemek najlepszym lekarstwem jest odpoczynek, unikanie ćwiczeń fizycznych i intensywnych prac domowych. Zalecamy także kilkudniowe zwolnienie lekarskie.

Pamiętajmy, że nie wszystkie ósemki wymagają usunięcia. Zęby mądrości, które nie kolidują z pozostałymi zębami, nie kwalifikują się do usunięcia.
W tym dziale: chirurgiczna ekstrakcja, chirurgiczne usuwanie zębów, chirurg dentystyczny, chirurgia stomatologiczna, usuwanie ósemek.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1
    • 1 tydzień temu

    Witam. Chcę usunąć ósemkę (zwany zębem mądrości), który znajduje się w dolnej szczęce po prawej stronie. Zęba widać kawałek a resztę znajduje się pod dziąsłem. Cały nie wyszedł. Ile kosztuje taki zabieg usunięcia ósemki?