• Aparat retencyjny
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
96% pozytywne
101 głosów

Czy zdjęcie aparatu kończy leczenie


Zdjęcie aparatu ortodontycznego nie kończy leczenia, kończy się tylko tak zwana faza aktywna, po której następuje leczenie retencyjne, którego celem jest utrwalenie efektów, jakie osiągamy dzięki noszeniu aparatu korekcyjnego. Przestawione aparatem zęby będą starały się wrócić na swoje poprzednie miejsce, ponieważ korygowanie ich za pomocą aparatu ortodontycznego jest w pewnym sensie działaniem wbrew naturze. Faza retencji jest konieczna dla uniknięcia nawrotu zaburzenia. Aparat retencyjny już nie przesuwa zębów, tylko utrzymuje je we właściwej pozycji.

Leczenie retencyjne jest konieczne z następujących powodów:

  • tkanki przyzębia potrzebują czasu na reorganizację i dopasowanie do nowego położenia zębów
  • zęby po przemieszczeniu znajdują się w nowej, nieustabilizowanej jeszcze pozycji i poddają się łatwo wpływowi sił mięśni policzków, warg i języka
  • dalszy wzrost Pacjenta po zakończeniu leczenia może zaburzać osiągnięte rezultaty

Jeśli Pacjent nosił aparat ruchomy, nosi go jeszcze przez jakiś czas, już bez aktywacji tzn. bez rozkręcania śrub, doginania drutów itp. Jeśli był stosowany aparat stały, zwykle do dolnych przednich zębów przykleja się cienki drucik od strony języka, a na górne zęby przygotowuje się specjalną płytkę, którą wystarczy wkładać na noc.

Leczenie retencyjne trwa co najmniej tak długo, jak długo trwało przesuwanie zębów. Nie wymaga zbyt częstych kontroli (zwykle wystarczy raz na kwartał). Najlepiej kontynuować je do zakończenia wzrostu Pacjenta i rozwiązania problemu zębów mądrości tj. do momentu, gdy zęby mądrości wyrzną się lub zostaną usunięte ich zawiązki (jeśli leczone były stłoczenia zębów i na ósemki nie ma już miejsca, oraz jeśli zawiązki są nieprawidłowo ustawione - usunięcie ich jest konieczne). Pamiętajmy, że jeśli zrezygnujemy z tego ostatniego etapu leczenia (retencji), możliwe że nastąpi częściowy nawrót wady.

Leczenie retencyjne to ostatni niezbędny etap leczenia ortodontycznego.
W tym dziale: Zdejmowanie aparatu, zdjęcie zamków, koniec leczenia, zakończenie ortodoncji.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Chciałbym, żeby zdjęcie aparatu kończyło leczenie. U mnie to był dopiero środek leczenia wady zgryzu. Po zdjęciu aparatu metalowego rozpocząłem okres leczenia retencyjnego, gdzie jeszcze 2 lata musiałem nosić nakładkę retencyjną. To nie koniec leczenia, bo zakładam ten aparat codziennie, żeby wada zgryzu nie wróciła, więc jak dla mnie - zdjęcie aparatu metalowego nie kończyło leczenie ortodontyczne.