Promocja wiosna 2020 - zwrot kosztów pierwszej wizyty!

Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń (71) 363 45 97 aby zbadać wady i nieprawidłowości zgryzu.

W przypadku podjęcia leczenia ortodontycznego (założenie aparatu), koszt pierwszej wizyty zwracamy!

  • (71) 363-45-97
  • Aparat retencyjny
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
82% pozytywne
70 głosów

Szyna Retencyjna


Szyna retencyjna jest rodzajem aparatu ortodontycznego, który nosi się po zakończeniu leczenia ortodontycznego aparatem stałym. Wygląda podobnie do ochraniacza na zęby noszonego przez bokserów. Zazwyczaj jest przeźroczysta, ale może być także w innych kolorach. Szynę retencyjna wykonuje się indywidualnie dla każdego Pacjenta po zdjęciu stałego aparatu ortodontycznego. Należy wykonać model szczęki i żuchwy i na jego podstawie wykonać szynę retencyjną.

Po co nosimy szynę retencyjną?

Zęby po leczeniu ortodontycznym są osłabione, a połączenia z tkankami utrzymującymi zęby w miejscu są osłabione. Zęby próbują powrócić na swoje wcześniejsze, nieprawidłowe miejsce. Należy się przed tym zabezpieczyć i uniemożliwić zębom jakiekolwiek przemieszczanie się. Także należy dać czas kości i tkanką około zębowym na odbudowanie się i regenerację połączeń z korzeniami zębów. Dlatego konieczne jest noszenie aparatu retencyjnego, a jednym z jego rodzajów jest szyna retencyjna. Noszenie aparatu retencyjnego można porównać do rehabilitacji po zabiegach chirurgicznych – wzmacnia i przywraca funkcjonalność narządu żucia po leczeniu ortodontycznym.

Szynę retencyjną nosimy zazwyczaj w nocy, zakładamy ją do snu. W początkowym okresie zazwyczaj zaleca się noszenie jej najczęściej i najdłużej jak to jest możliwe. Aby utrzymać wszystkie efekty leczenia ortodontycznego należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza ortodonty odnośnie stosowania szyny retencyjnej po zdjęciu aparatu stałego.

Czym różni się szyna retencyjna od płytki retencyjnej?

Płytka retencyjna jest wyposażona w metalowe klamry utrzymujące ja na miejscu i łuki wykonane z drutu zabezpieczające przez działaniem mięśni policzków i warg. Zajmuje sporo miejsca w jamie ustnej. Bardzo ogranicza zdolność mówienia, a także jest nieestetyczna. Elementy metalowe mogą w niektórych przypadkach działać negatywnie na szkliwo zębów. Szyna retencyjna jest pozbawiona wszelkich elementów metalowych, a równie dobrze spełnia swoje funkcje. Jest wykonana przeważnie z bezbarwnego materiału, więc stosowanie jej nawet w miejscach publicznych nie powinno rzucać się w oczy. Zajmuje niewiele miejsca w jamie ustnej, ponieważ swoim zasięgiem obejmuje jedynie zęby. Może powodować niewielkie utrudnienia w mówienie, głównie seplenienie. Szyna retencyjna jest także łatwiejsza w czyszczeniu i bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne.

W tym dziale: szyna relksacyjna Wrocław, szyna retencyjna na noc Wrocław, szyny retencyjne zdejmowane na zęby Wrocław.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.