Promocja wiosna 2020 - zwrot kosztów pierwszej wizyty!

Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń (71) 363 45 97 aby zbadać wady i nieprawidłowości zgryzu.

W przypadku podjęcia leczenia ortodontycznego (założenie aparatu), koszt pierwszej wizyty zwracamy!

  • (71) 363-45-97
  • Aparat retencyjny
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
80% pozytywne
61 głosów

Po czym poznać, że ktoś ma wadę zgryzu i musi udać sie do Ortodonty


Wada zgryzu jest to taki stan, gdy zęby rosną w nieprawidłowych pozycjach. Jeśli jakiś ząb rośnie krzywo – jest odchylony lub wystaje z łuku zębowego. Są najprostsze wady. Istnieje także wiele poważniejszych wad. Rozpoznamy je oglądając zęby przy zaciśniętych szczękach. Gdy zęby górne nie stykają się z zębami dolnymi mamy do czynienia ze zgryzem otwartym. Prawidłowe położenie zębów względem siebie jest wtedy, gdy zęby górne nieznacznie nachodzą (siekacze do 1/3 wysokości) na zęby dolne i się z nimi stykają na całej linii. Górne zęby przedtrzonowe i trzonowe także powinny zachodzić na zęby dolne. Jeśli jest jakieś odchylenie od tej normy oznacza to, że mamy jakąś wadę zgryzu.

Jest kilka podstawowych wad zgryzu. Gdy mamy zgryz głęboki siekacze górne zachodzą bardzo mocno na siekacze dolne całkowicie je zasłaniając. Może być to powiązane z cofniętą żuchwą (broda jest ścięta, schowana) – jest to tyłozgryz. Gdy broda jest wysunięta do przodu – zęby dolne zachodzą na zęby górne – jest to przodozgryz. Zgryz krzyżowy występuje gdy jeden, bądź kilka zębów dolnych jest przed zębami górnymi, zachodzi na nie. Jeśli jakiś ząb nie ma miejsca i rośnie przed lub za innymi zębami mamy do czynienia ze stłoczeniem zębów. Wadą zgryzu są także przerwy między zębami.

Wadą zgryzu są także przerwy między zębami.

Poważne wady zgryzu można rozpoznać na podstawie układu twarzy. Gdy broda jest bardzo cofnięta lub wysunięta – tyłozgryz lub przodozgryz – albo gdy jest bardzo krótka. Jeśli żuchwa jest przesunięta w którąś ze stron, jest wyraźnie niesymetryczna. Zęby górne z dolnymi się nie stykają ze sobą w którymkolwiek odcinku. To są podstawowe oznaki wad zgryzu.

Wadę zgryzu możemy rozpoznać także obserwując sposób jedzenia i żucia. Jeśli odgryzając przykładowo kęs kanapki robimy to bocznymi zębami, nie mogąc tego zrobić siekaczami, oznacza to, ze zęby przedni są w niewłaściwym położeniu względem siebie. Żucie tylko jedną stroną może także być oznaką wady zgryzu. Także często podrażnione podniebienie może być objawem zbyt głębokiego zgryzu.

Oczywiście najlepiej jest chodzić na regularne wizyty do stomatologa w gabinecie dentystycznym Wrocław CLINIDENT od jak najwcześniejszych lat. Jest to gwarancją profesjonalnej opieki i wczesnego wykrycia wszelkich wad. To umożliwia wczesne im przeciwdziałanie i leczenie.

Wcześnie wykryta wada może być wyleczona bez poważnych ingerencji i długotrwałego noszenia aparatu.
W tym dziale: Leczenie wad zgryzu u dorosłych Wrocław, wada zgryzu u osoby dorosłej, krzywe zęby, krzywe ułożenie zębów w żuchwie.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.