Promocja lato 2020 - zwrot kosztów pierwszej wizyty!

Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń (71) 363 45 97 aby zbadać wady i nieprawidłowości zgryzu.

W przypadku podjęcia leczenia ortodontycznego (założenie aparatu), koszt pierwszej wizyty zwracamy!

 • 71 3634597
 • Aparat stały
 • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
86% pozytywne
88 głosów

Płytka przedsionkowa


Płytka przedsionkowa jest czynnościowym aparatem ortodontycznym. Oznacza to, że wykorzystuje on naturalne siły mięśni w celu poprawy wad zgryzu – ukierunkowuje je w dobrym kierunku i wymusza pozytywne nawyki eliminując te negatywne.

Płytka przedsionkowa jest przeznaczona raczej dla najmłodszych dzieci, u których juz pojawiły się zęby mleczne. Jest to plastikowa podłużna płytka, o obłym kształcie, łukowato wygięta. Jest zaopatrzona w uchwyt taki jak w smoczkach – pozwala łatwo wyjmować aparat przedsionkowy i ustawiać go w odpowiedniej pozycji.

Takie aparaty ortodontyczne oparte o płytkę przedsionkową maja wiele zalet:

 • pomagają usuwać wady wymowy – aparaty przedsionkowe poprzez swoje działanie na mięśnie warg i języka w znacznym stopniu ułatwiają ćwiczenia logopedyczne i poprawiają ich skuteczność.
 • korekcja dysfunkcji języka – płytka przedsionkowa zapobiega wysuwaniu języka przed zęby przednie. Pomaga to w walce z wychyleniem siekaczy do przodu i zapobiega powstawaniu zgryzu otwartego. Dodatkowo może być zaopatrzona w zaporę dla języka, która likwiduje napór na siekacze i wymusza prawidłowe ułożenie języka w stanie spoczynkowym.
 • uniemożliwia oddychanie ustami – w wieku dziecięcym przy intensywnym wzroście całego organizmu oddychanie przez usta może upośledzić górne drogi oddechowe – powietrze przepływające prawidłowo przez nos także przyczynia się do prawidłowego uformowania dróg oddechowych. Płytka przedsionkowa uniemożliwia oddychanie przez usta i wymusza oddychanie przez nos.
 • pomaga ustanowić prawidłowy nagryz – zgryz nie pogłębia się, ani nie otwiera. Żuchwa nie wysuwa się do przodu, co pomaga kształtować prawidłowy zgryz.
 • wzmacnia mięśnie ust – odpowiednio ukształtowane mięśnie ust poprawiają wymowę, zapobiegają wychylaniu się siekaczy do przodu i wpływają ogólnie pozytywnie na rozwój narządu żucia.
 • zapobiega ssaniu kciuka – płytka przedsionkowa jest zalecana przez ortodontę w gabinecie ortodontycznym CLINIDENT we Wrocławiu do oduczania dziecka odruchu ssania. Jest on bardzo szkodliwy gdy zęby mleczne juz są w całości wyrżnięte – może przyczyniać się do bardzo poważnych wad zgryzu w późniejszym czasie.

Płytki przedsionkowe występują w różnych wariantach i rozmiarach. Mogą być tez wykonywane indywidualnie dla Pacjenta. W razie konieczności mogą być wyposażone w zaporę dla języka. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do rozwoju zębów i mowy naszego dziecka niezwłocznie powinniśmy zasięgnąć porady ortodontycznej w gabinecie Wrocław - CLINIDENT lub logopedycznej.

W tym dziale: Aparaty czynnościowe Wrocław, Aparat do usuwania wady wymowy.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1
  • 22 czerwca 2020

  Dzień dobry, w Państwa ofercie jest również Płytka przedsionkowa Schönherra. Proszę o kontakt.