• Aparat stały
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
86% pozytywne
88 głosów

Płytka przedsionkowa


Płytka przedsionkowa jest czynnościowym aparatem ortodontycznym. Oznacza to, że wykorzystuje on naturalne siły mięśni w celu poprawy wad zgryzu – ukierunkowuje je w dobrym kierunku i wymusza pozytywne nawyki eliminując te negatywne.

Płytka przedsionkowa jest przeznaczona raczej dla najmłodszych dzieci, u których juz pojawiły się zęby mleczne. Jest to plastikowa podłużna płytka, o obłym kształcie, łukowato wygięta. Jest zaopatrzona w uchwyt taki jak w smoczkach – pozwala łatwo wyjmować aparat przedsionkowy i ustawiać go w odpowiedniej pozycji.

Takie aparaty ortodontyczne oparte o płytkę przedsionkową maja wiele zalet:

  • pomagają usuwać wady wymowy – aparaty przedsionkowe poprzez swoje działanie na mięśnie warg i języka w znacznym stopniu ułatwiają ćwiczenia logopedyczne i poprawiają ich skuteczność.
  • korekcja dysfunkcji języka – płytka przedsionkowa zapobiega wysuwaniu języka przed zęby przednie. Pomaga to w walce z wychyleniem siekaczy do przodu i zapobiega powstawaniu zgryzu otwartego. Dodatkowo może być zaopatrzona w zaporę dla języka, która likwiduje napór na siekacze i wymusza prawidłowe ułożenie języka w stanie spoczynkowym.
  • uniemożliwia oddychanie ustami – w wieku dziecięcym przy intensywnym wzroście całego organizmu oddychanie przez usta może upośledzić górne drogi oddechowe – powietrze przepływające prawidłowo przez nos także przyczynia się do prawidłowego uformowania dróg oddechowych. Płytka przedsionkowa uniemożliwia oddychanie przez usta i wymusza oddychanie przez nos.
  • pomaga ustanowić prawidłowy nagryz – zgryz nie pogłębia się, ani nie otwiera. Żuchwa nie wysuwa się do przodu, co pomaga kształtować prawidłowy zgryz.
  • wzmacnia mięśnie ust – odpowiednio ukształtowane mięśnie ust poprawiają wymowę, zapobiegają wychylaniu się siekaczy do przodu i wpływają ogólnie pozytywnie na rozwój narządu żucia.
  • zapobiega ssaniu kciuka – płytka przedsionkowa jest zalecana przez ortodontę w gabinecie ortodontycznym CLINIDENT we Wrocławiu do oduczania dziecka odruchu ssania. Jest on bardzo szkodliwy gdy zęby mleczne juz są w całości wyrżnięte – może przyczyniać się do bardzo poważnych wad zgryzu w późniejszym czasie.

Płytki przedsionkowe występują w różnych wariantach i rozmiarach. Mogą być tez wykonywane indywidualnie dla Pacjenta. W razie konieczności mogą być wyposażone w zaporę dla języka. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do rozwoju zębów i mowy naszego dziecka niezwłocznie powinniśmy zasięgnąć porady ortodontycznej w gabinecie Wrocław - CLINIDENT lub logopedycznej.

W tym dziale: Aparaty czynnościowe Wrocław, Aparat do usuwania wady wymowy.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Dzień dobry, w Państwa ofercie jest również Płytka przedsionkowa Schönherra. Proszę o kontakt.