Promocja wiosna 2020 - zwrot kosztów pierwszej wizyty!

Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń (71) 363 45 97 aby zbadać wady i nieprawidłowości zgryzu.

W przypadku podjęcia leczenia ortodontycznego (założenie aparatu), koszt pierwszej wizyty zwracamy!

  • 71 3634597
  • Aparat stały
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
92% pozytywne
102 głosy

Aparaty typu Damon


Aparat Damon jest rodzajem aparatu stałego bezligaturowego. Aparaty bezligaturowe są pozbawione gumek (ligatur) utrzymujących łuk aparatu w zamkach. Zamki aparatu typu Damon utrzymują łuk za pomocą odpowiedniego zatrzasku. Daje to wiele pozytywnych efektów.

Aparaty typu Damon wykorzystują naturalne funkcje organizmu do przesuwania zębów w łuku. Dzięki zastosowaniu niewielkich, ale stale działających sił możliwe jest bezekstrakcyjne (bez konieczności usuwania zębów) leczenie u ortodonty nawet poważnych wad zgryzu. Znaczna część wad zgryzu jest spowodowana brakiem równowagi między siłami działania mięśni warg, policzków i języka. Przez to łuki zębowe są zwężane, zęby się wychylają, przestawiają i ulegają stłoczeniom. Zastosowanie aparatu typu Damon wywołuje reakcję mięśni i zrównoważenie ich sił działających na zęby. Dodatkowo za pomocą aktywnej siły aparatu zęby są ustawiane na prawidłowych pozycjach.

Ciągłe i jednostajne dozowanie sił aktywnych na zęby jest możliwe dzięki zastosowaniu zamków bezligaturowych w systemie niskiego tarcia. Polega to na wyeliminowaniu sztywnego połączenia łuku aparatu z zamkiem przy pomocy ligatur. W aparatach typu Damon zęby mogą swobodnie przesuwać się wzdłuż łuku aparatu ortodontycznego, co w przypadku zamków z ligaturą było utrudnione przez duże siły tarcia między łukiem a ligaturami. Dzięki temu raz zadana siła aktywna podczas regulacji aparatu działa jednostajnie przez długi czas. Eliminuje to konieczność częstych wizyt i regulacji aparatu w gabinecie ortodontycznym CLINIDENT we Wrocławiu, jak i częstej wymiany ligatur. Znaczne siły tarcia w klasycznych aparatach zmuszają do zadania znacznej siły podczas regulacji, a przez to aparat działa jakby skokowo – maksymalnie tuz po regulacji, a z czasem coraz słabiej aż do następnej wizyty u ortodonty. Jest to bardzo męczące dla kości i innych tkanek utrzymujących zęby w zębodole. Dużo bardziej naturalne jest powolne, ale jednostajne przesuwanie zębów za pomocą niewielkich sił. Odpowiednia konstrukcja zamków i łuku aparatu typu Damon umożliwia właśnie takie działanie.

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych, przyjaznych dla organizmu metod terapii ortodontycznej czas leczenia u ortodonty ulega wyraźnemu skróceniu. Zęby przemieszczają się w bardziej naturalny sposób i robią to zdecydowanie szybciej i bezpieczniej. Umożliwia to zastosowanie ciągle działających i bardziej zrównoważonych sił. Zmnijejsza to też dolegliwości bólowe związane z regulacją aparatu ortodontycznego. Leczenie ortodontyczne staje się znacznie bardziej komfortowe, krótsze i efektywne.

Dodatkową zaletą jest łatwość w utrzymywaniu higieny jamy ustnej. Aparat typu Damon jest pozbawiony ostrych krawędzi i zakamarków, które powstają pod ligaturami klasycznych aparatów stałych. W takich zakamarkach bardzo szybko osadzają się resztki pokarmu i inne zanieczyszczenia, które trudno jest usunąć. A niedokładne dbanie o higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatu stałego może skutkować szybkim osadzaniem się kamienia nazębnego i powstaniem ubytków próchniczych, których nie można wyleczyć przed zdjęciem aparatu z zębów. Może to doprowadzić do konieczności przerwania leczenia ortodontycznego przed czasem. W przypadku aparatów bezligaturowych ten problem został poważnie ograniczony. Dotarcie nawet do najtrudniejszych zakamarków w takim aparacie nie stanowi większego problemu.

Z łatwością w dbaniu o higienę wiąże się też estetyka takiego aparatu. Jest on wyposażony w niewielkie zamki, które nie rzucają się tak bardzo w oczy jak zamki aparatów wyposażonych w ligatury. Dodatkowym problemem jest szybkość z jaką ligatury ulegają odbarwieniu – często zaleca się ich wymianę co trzy miesiące, ponieważ stają się one mało estetyczne, a dodatkowo przestają spełniać swoją funkcję w dostateczny sposób.

Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych technik ortodontycznych i możliwości ich zastosowania w konkretnym przypadku, zapraszamy na konsultacje do naszego gabinetu ortodontycznego CLINIDENT we Wrocławiu. Nasi wykwalifikowani ortodonci odpowiedzą na wszelkie pytania i doradza najlepsze rozwiązanie.

W tym dziale: Aparaty bez gumek na zębach, aparat typu Demon, aparaty ortodontyczne na zarzaski zamiast gumek, Aparaty ortodoncyjne bez konieczności usuwania zęba, bez wyrywania zębów.
Aparaty bez gumek na zębach
Aparaty typu Damon
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.