Promocja zima 2021 - zwrot kosztów pierwszej wizyty!

Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń (71) 363 45 97 aby zbadać wady i nieprawidłowości zgryzu.

W przypadku podjęcia leczenia ortodontycznego (założenie aparatu), koszt pierwszej wizyty zwracamy!

  • 71 3634597
  • Aparat stały
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław

Aparaty ortodontyczne - dobry Ortodonta Wrocław

Leczenie ortodontyczne we Wrocławiu przestało być czymś nadzwyczajnym już dawno temu. Dzisiaj nikogo nie dziwi fakt noszenia aparatu ortodontycznego – już nie kojarzy się to z chorobą, a zaczyna z dbaniem o zdrowie. Leczenie ortodontyczne nie służy tylko do poprawy uśmiechu, i wyglądu. Jest to przede wszystkim dbanie o zdrowie. Prawidłowy zgryz poprawia funkcjonalność narządu żucia, a co za tym idzie działanie całego układu pokarmowego. Proste zęby łatwiej jest utrzymać w odpowiedniej czystości, co zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy, chorób przyzębia, zapaleń i innych chorób jamy ustnej. Równie ważna jest poprawa stanu psychicznego po zakończeniu leczenia u ortodonty – osoba z ładnymi, prostymi zębami znacznie częściej i chętniej będzie się uśmiechać, zdecydowanie lepiej będzie się czuć, a jaj samoocena zdecydowanie wzrośnie. Jak wiadomo stan fizyczny organizmu jest ściśle powiązany z naszym stanem psychicznym.

Najważniejszą metodą leczenia ortodontycznego jest stosowanie aparatów ortodontycznych. Występują one w wielu formach i rodzajach służących do korekty konkretnych wad zgryzu. Aparaty ortodontyczne wykorzystują aktywne siły w celu przesuwania zębów i całych łuków zębowych względem siebie. Są to metody inwazyjne, sztucznie wymuszające pewne reakcje organizmu.

Oprócz klasycznych aparatów ortodontycznych istnieje możliwość leczenia za pomocą bioterapii. Metoda ta polega na wykorzystaniu sił własnych mięśni Pacjenta do poprawy ustawienia zębów i szczęk względem siebie. Służą do tego odpowiednie „aparaty” – przyrządy do samodzielnych ćwiczeń, które nie mają żadnych elementów aktywnie działających na zęby. Tą metodę można stosować tylko w przypadku Pacjentów z uzębieniem mlecznym – ich organizm bardzo szybko się rozwija i jest bardzo podatny na pozytywne jak i negatywne bodźce. Mioterapia polega głównie na wyeliminowaniu negatywnych, szkodliwych nawyków i wyuczenia pozytywnych.

Rodzaje aparatów od ortodontycznych:

Aparaty ruchome

Aparaty ruchome są to aparaty zdejmowane. Działają one tylko podczas noszenia. Aparaty zakłada się na noc, lub należy je nosić przez cały czas ściągając tylko podczas spożywania posiłków i zabiegów higienicznych. Mogą być stosowane w każdym wieku pacjenta. Jednak wymagają sporej dyscypliny i samozaparcia – trzeba pamiętać o regularnym stosowaniu aparatu. Są też dość niewygodne – składają się z płyt akrylowych (górnej i dolnej) czasem połączonych w dość spory blok. W znacznym stopniu utrudniają mówienie i prawie wszystkie uniemożliwiają jedzenia w nich. Aparaty ruchome służą do leczenia wszystkich wad zgryzu (do każdej istnieją odpowiednie modele). Leczenie za ich pomocą trwa stosunkowo długo i jest nie za bardzo komfortowe.

Aparaty stałe

Aparaty stałe są to wszystkie aparaty ortodontyczne na stałe zamocowane w jamie ustnej. Pacjent nie może sam ich ściągać i regulować, tylko ortodonta w gabinecie ortodontycznym Wrocław - CLINIDENT. Są one zbudowane z kilku podstawowych części: zamki, łuk, ligatury i pierścienie mocujące na trzonowcach. Zamki służą do przenoszenia aktywnych sił na zęby, na każdym zębie jest umocowany jeden zamek. Łuk jest to najczęściej odpowiedni drut, który działa aktywnie na zamki (wytwarza aktywna siłę przesuwającą zęby). Ligatury są to gumki mocujące łuk aparatu w zamkach (istnieją aparaty, w których nie występują). Pierścienie na trzonowcach utrzymują łuk i służą do regulacji aparatu stałego ortodontycznego. Aparaty stałe są znacznie wygodniejsze niż aparaty ruchome. Mogą być stosowane do każdej wady zgryzu. Istnieje bardzo wiele wariantów i typów aparatów stałych. Aparaty stałe mogą mieć wiele innych elementów służących do korygowania konkretnej wady zgryzu. Leczenie nimi zajmuje znacznie mniej czasu niż aparatami ruchomymi – jest to możliwe dzięki temu, że aparaty stałe bez przerwy działają na zęby. Problemem w aparatach stałych od ortodonty może być ich estetyka (większość z nich jest wyraźnie widoczna) i trudności w zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Stały aparat ortodontyczny metalowy klasyczny Wrocław
Stały aparat ortodontyczny metalowy klasyczny

Aparaty retencyjne

Aparaty retencyjne są to aparaty stosowane po zakończeniu kuracji aparatem aktywnym. Służą do utrzymania efektów leczenia właściwego przez ortodontę. Zęby mają tendencję do powrotu do swojego stanu pierwotnego, zwłaszcza u dorosłych Pacjentów. Jest to spowodowaną naturalną właściwością naszego organizmu. Aby umożliwić prawidłową odbudowę tkanki kostnej i zakotwiczenie zębów na nowym miejscu należy je do tego zmusić za pomocą odpowiedniego aparatu ortodoncyjnego. Występuje on najczęściej w formie szyny retencyjnej wyglądem bardzo zbliżonej do ochraniaczy dla sportowców. Aparatów retencyjnych należy używać zgodnie ze wskazówkami lekarza ortodonty, w przeciwnym razie możemy być niemile zaskoczeni gdy efekt długotrwałego leczenia u ortodonty zaczyna się cofać.

Leczenie ortodontyczne należy rozpocząć gdy tylko pojawiają się pierwsze zęby stałe. Jeśli zauważymy większe nieprawidłowości w zgryzie, należy udać się do ortodonty w gabinecie stomatologicznym Wrocław - CLINIDENT jak najwcześniej. Im wcześniej rozpoczniemy leczenie ortodontyczne, tym łatwiejsze i krótsze ono będzie. Znacznie lepiej organizm reaguje na zmiany jeśli sam jeszcze się rozwija niż u osób dorosłych – znacznie łatwiej wyleczyć wadę zgryzu u nastolatka niż u trzydziestolatka, a i efekty będą znacznie trwalsze.

Dzisiejsze metody leczenia ortodontycznego umożliwiają skuteczne leczenie osób w każdym wieku. Jednak należy pamiętać, że im młodszy Pacjent, tym łatwiejsze będzie leczenie u ortodonty. U osób dorosłych wydłuża się czas trwania terapii aparatem aktywnym jak i czas leczenia retencyjnego. W niektórych przypadkach wymagane jest założenie stałego aparatu retencyjnego (po wewnętrznej, językowej stronie zębów, a więc całkowicie niewidocznej), aby uniemożliwić zębom powrót do swoich nieprawidłowych pozycji.

Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego należy upewnić się, że nasze zęby są całkowicie zdrowe – czy nie mamy próchnicy, chorób przyzębia, zapaleń błony śluzowej, czy na naszych zębach nie ma kamienia nazębnego. Jeśli zaistnieje choć jedno przeciwwskazanie tego typu należy odłożyć rozpoczęcie leczenia ortodontycznego aż do całkowitego zlikwidowania tych dolegliwości. Stan higieniczny naszej jamy ustnej musi być też w idealnym stanie.

Podczas leczenia ortodontycznego bardzo ważne jest także zachowanie idealnej higieny jamy ustnej. Czyszczenie zębów jest znacznie utrudnione, zwłaszcza w przypadku aparatów stałych. Aparaty posiadają załamania i zakamarki, w których mogą gromadzić się osady. Należy jak najdokładniej czyścić zęby i aparat przy użyciu odpowiednich przyrządów (szczoteczek, past, nici, a nawet domowych irygatorów wodnych). Jeśli dopuścimy do rozwoju próchnicy, czy znacznego osadzenia kamienia nazębnego będziemy zmuszeni nawet do przerwania leczenia ortodontycznego.

W przypadku aparatów ruchomych należy pamiętać o odpowiednim ich czyszczeniu i przechowywaniu. Aparat musi być zawsze czysty. Należy go przechowywać w bezpiecznym, suchym miejscu z dostępem powietrza (przykładowo mydelniczka z nawierconymi otworami). Ruchomy aparat ortodontyczny jest narażony na złamania, upadki, a nawet na zgubienie. Dlatego należy zachować wszelkie środki ostrożności i być bardzo uważnym.

Każda wada zgryzu może być wyleczona przy zastosowaniu odpowiedniej metody leczenia. Poddanie się leczeniu ortodontycznemu staje się coraz bardziej powszechne i popularne. Można nawet odnieść wrażenie, że noszenie stałego aparatu ortodontycznego staje się pewnego rodzaju modą. Należy pamiętać, że każdy robi to dla własnego zdrowia, więc wniosek z tego taki, że modne staje się coraz lepsze dbanie o własne zdrowie. Jeśli będziecie Państwo mieli jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu Waszego uzębienia zapraszamy na konsultacje u ortodonty do naszego gabinetu ortodontycznego!