• (71) 363-45-97
  • Stomatolog
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
81% pozytywne
48 głosów

Czy dłużej pozostawione plomby amalgamatowe w jamie ustnej szkodzą

Na temat plomb amalgamatowych (czarne stare plomby) można usłyszeć bardzo wiele złych rzeczy. Jednak ich szkodliwość nie została nigdy potwierdzona. Prawdą jest, że amalgamat zawiera rtęć – jest to stop rtęci z innymi metalami. Jednak jest to rtęć związana i nie przenika do organizmu w stopniu mogącym zagrażać zdrowiu (są to śladowe ilości, mniejsze niż te przyjmowane wraz z pokarmem). Stara plomba amalgamatowa może także przebarwiać zęby, jednak jeśli to nie nastąpiło przez dłuższy czas, można być pewnym, że już nie nastąpi. Metal doskonale przewodzi ciepło, więc możemy być narażeni na nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno. Jeśli mamy uzupełnienie protetyczne z innego rodzaju metalu, możemy być narażeni na oddziaływanie elektrolityczne między wypełnieniem amalgamatowym a uzupełnieniem protetycznym z innego rodzaju metalu. To może prowadzić do stanów zapalnych i dalszych komplikacji. Także metaliczny kolor jest w przypadku plomb amalgamatowych spora wadą.

Plomba amalgamatowa

Jeśli plomba nie uległa rozszczelnieniu, a ząb jest zdrowy można bez obaw pozostawić ją na miejscu. Stare plomby amalgamatowe mogą być nawet trwalsze niż plomby kompozytowe. Na pewno są twardsze i mniej narażone na ścieranie, nawet niż naturalne szkliwo. Takie plomby same w sobie nie stanowią żadnego zagrożenia i nie są szkodliwe. Są stosowane w stomatologii we Wrocławiu od bardzo długiego czasu i żadne badania nie stwierdziły negatywnego wpływu na zdrowie Pacjentów. Wymiany starych plomb w gabinecie dentystycznym CLINIDENT we Wrocławiu dokonuje się ze względów estetycznych, gdy ząb się psuje pod lub wokół plomby i gdy wykonuje się uzupełnienie protetyczne lub stały aparat ortodontyczny z innego rodzaju metalu.

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1
    • 25 kwietnia 2019

    Witam Czy usunięcie starej plomby amalgamatowej podczas karmienia piersią jest bezpieczne? Ząb mnie nie boli ale go „czuje” a dotykając jej językiem czuje, jakbym dotykała „bateryjki”. Strasznie się denerwuje, głównie ze względu na dziecko. W Polsce będę dopiero w Lipcu, i wtedy chciałabym umówić wizytę, z jakim wyprzedzeniem najlepiej? Bardzo dziękuje za pomoc

W tym dziale: Cena wymiany plomby we Wrocławiu. Gdzie tanio wymienić plombę na nową Wrocław?.