• (71) 363-45-97
  • Stomatolog
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
82% pozytywne
73 głosy

Na czym polega wymiana plomby amalgamatowej na kompozytową

Plomby amalgamatowe (stare czarne plomby) mają kolor szary metaliczny. Amalgamat jest to stop metali, którego koloru nie da się zmienić. Przez swoją barwę plomby wykonane z amalgamatu są nieestetyczne. Czasami nawet są one mylone z dziurami w zębie, właśnie ze względu na swój ciemny kolor. Bardzo rzadko były zakładane na zęby przednie, w bardzo widocznych miejscach. Jednak nawet na zębach trzonowych czasem mogą być widoczne. Wymiana plomb amalgamatowych na nowe, kompozytowe w gabinecie dentystycznym CLINIDENT we Wrocławiu polega na usunięciu starej, metalowej plomby i na jej miejsce założenie plomby z materiału kompozytowego w kolorze zębów naturalnych.

Plomba amalgamatowa - wymiana
Plomba amalgamatowa - wymiana

Nowa plomba, dzięki swojej barwie indywidualnie dobieranej do odpowiedniego zęba, staje się praktycznie niezauważalna. Dodatkowo pozbywamy się problemu starej plomby, pod którą mogło dojść do zmian próchniczych. Plomby amalgamatowe maja także złą sławę dzięki pojawiającym się plotkom na temat ich szkodliwości. Co prawda żadne badania nie potwierdziły tej tezy, jednak faktem jest, że amalgamat zawiera rtęć (związana z innymi metalami i całkowicie nieszkodliwą). Wymiana plomb amalgamatowych na kompozytowe może przynieść nam ulgę psychiczną – świadomość posiadania w ustach rtęci może być mało komfortowa.

Wymiana plomby amalgamatowej
Wymiana plomby amalgamatowej
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1
    • 28 listopada 2018

    Szłyszałem wiele o szkodliwych skutkach starej plomby z amalgamatu. Wiedziałem, że starą plombę amalgamatową trzeba wymienić, ale wahałem się długo, bo przecież trzymała się, miała się dobrze i nic się z nią nie działo. Później przeczytałem o wszystkich złych skutkach plomb amalgamatowych, w tym rakotwórczym działaniu amalgamatu i od razu wymieniłem plombę amalgamatową na kompozytową w idealnym odcieniu bieli. Teraz mam spokój, polecam.

W tym dziale: Bezbolesna wymiana plomb na nowe Wrocław, zmiana ciemnej plomby na jasną, nową we Wrocławiu.