• (71) 363-45-97
 • Stomatolog
 • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
71% pozytywne
56 głosów

Sposoby leczenia bruksizmu

Aby skutecznie wyleczyć bruksizm najpierw należy poznać jego przyczyny. Zgrzytanie zębami, mimowolne silne zaciskanie szczęk najczęściej podczas snu jest zazwyczaj wywoływane przez stres. Niektóre metody leczenia zapobiegają skutkom bruksizmu, ale należy także zadbać o wyeliminowanie przyczyny. Do najczęstszych sposobów leczenia bruksizmu w gabinecie dentystycznym CLINIDENT we Wrocławiu należą:

Szyna NTI
 • szyna relaksacyjna

  – jest to nakładka na zęby podobna do ochraniacza używanego przez sportowców. Zakładana na noc zapobiega zgrzytaniu zębami i mocnemu zaciskaniu szczęk. Eliminuje skutki bruksizmu – zgrzytanie i mocne zaciskanie szczęk. Silne zaciskanie szczek można wyleczyć także za pomocą szyny NTI.
  Szyna NTI
 • korekty uzębienia

  – w niektórych przypadkach ułożenie zębów względem siebie sprzyja zgrzytaniu. W takim przypadku można skorygować guzki zębowe – za pomocą odpowiedniego spiłowania zębów dopasowuje się je, aby szczęki swobodnie przemieszczały się względem siebie. Można także skorygować zgryz odpowiednimi wypełnieniami (plombami) lub koronami protetycznymi. Jeśli występują poważniejsze wady zgryzu konieczna może być interwencja ortodontyczna. W ten sposób likwidujemy bardziej skutki niż przyczyny bruksizmu.
 • relaks

  bruksizm jest najczęściej wywoływany przez stres. Jednak często nawet nie jesteśmy świadomi jak bardzo działa on na nasz organizm. Najlepszym sposobem na pozbycie się tej dolegliwości jest zadbanie o odpowiedni relaks. Każdy ma jakiś sposób na radzenie sobie ze stresem. Masaż, kąpiele, jakiś rodzaj sportu. Pomocna mogą się okazać poradniki jak radzić sobie ze stresem. Każde rozwiązanie może być dobre na bruksizm, jeśli naprawdę pomaga.
 • rozluźniające ćwiczenia
  – bruksizm może powodować bóle skroni, mięśni twarzy, szyi czy całej głowy. Pomocna mogą okazać się ćwiczenia rozluźniające i masaże. Pomaga wszystko co redukuje napięcie w mięśniach twarzy.

Bruksizm powoduje uszkodzenia szkliwa – szybkie ścieranie się zębów, mikropęknięcia, które mogą być przyczyną odbarwień zębów. To wszystko prowadzi do ich osłabieni, a w konsekwencji do chorób zębów i ostatecznie ich utraty. Najlepszym sposobem jest porada i leczenie pod okiem dobrego dentysty z gabinetu stomatologicznego CLINIDENT we Wrocławiu.

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
 • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
W tym dziale: metoda na zgrzytanie zębami w nocy, leczenie bruksizmu Wrocław, bruksizm szyna.