• (71) 363-45-97
  • Protezy dentystyczne
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
83% pozytywne
42 głosy

Jak zmniejszyć szparę między jedynkami

Szpara między jedynkami górnymi (diastema) jest wadą zgryzu o niewielki znaczeniu, u dorosłych ma charakter głównie estetyczny. U dzieci jeszcze w okresie wyrzynania się zębów stałych może wystąpić i cofnąć. Jednak jeśli nie ustąpi może mieć wiele przyczyn. Często jest to wina rozrośniętego wędzidełka, które rozpycha. W takim wypadku należy je usunąć niewielkim zabiegiem chirurgicznym.

Szparę między jedynkami można zmniejszyć stosując aparat ortodontyczny. Jest to rozwiązanie stosowane gdy występują także inne wady zgryzu, lub szpara między jedynkami jest znaczna. Leczenie ortodontyczne jest długotrwałe. U osób dorosłych możliwe przeważnie przy zastosowaniu aparatu stałego. To wymusza dużą dyscyplinę higieniczną.

Efekty leczenia ortodontycznego są trwałe, nie uszkadzają zębów, gwarantują ogólną poprawę zgryzu.

Szparę między jedynkami można zmniejszyć, a nawet zlikwidować, gdy nie jest ona za duża, uzupełnieniem z materiału kompozytowego. Jest to materiał używany do wypełnień zębów (plomby itp.) w odpowiednim kolorze dobranym indywidualnie do koloru zębów Pacjenta. Zęby są poszerzane tak aby zlikwidować szparę między zębami. Jest to uzupełnienie, które może uleć uszkodzeniu. Przez co nie jest trwałe i po dłuższym czasie może wymagać ponownego wykonania.

Korony lub licówki porcelanowe mogą także służyć do zmniejszenia lub zlikwidowania szpary miedzy jedynkami. Są to nakładki na jedynki w odpowiednim kształci i kolorze. Można dzięki temu zęby rozjaśnić i nadać im pożądany kształt. Problemem w takim uzupełnieniu jest konieczność lekkiego doszlifowania zębów, na które zostaną one wykonane. Dlatego nie poleca się wykonywania takiego uzupełnienia na całkowicie zdrowe zęby.

Każda z tych metod jest zróżnicowana cenowo. Najtańsze jest zmniejszenie szpary między jedynkami za pomocą materiału kompozytowego, a najbardziej kosztowne leczenie ortodontyczne za pomocą aparatu stałego. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie i powinien być skonsultowany z dobrym stomatologiem. Nie dla każdego będzie odpowiednie leczenie ortodontyczne, tak samo jak nie w każdym przypadku będzie można zastosować uzupełnienie kompozytowe.

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
W tym dziale: Szpara między jedynkami, leczenie szpar między dolnymi jedynkami, leczenie ortodontyczne szpary między górnymi jedynkami.