(71) 363-45-97   ::   Stomatolog Wrocław

Rok założenia 1989. Mamy już ponad 25 lat doświadczenia!
Z jakich powodów mam zepsute zęby? Czemu psują mi się zęby? Co źle działa na moje zęby?
Język EN Język DE Język IT
Strona główna » Poradnik dentystyczny » Dlaczego psują się nam zęby i jak temu zapobiegać.

Dlaczego psują się nam zęby i jak temu zapobiegać?

Czy pomocne?:
+42 | 7

Główną przyczyną pojawiania się chorób zębów i dziąseł (m.in. paradontozy) jest przede wszystkim nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Istnieje również pewna wrodzona podatność na próchnicę, ale to od nas samych najczęściej zależy stan naszych zębów. Sprzyjającym czynnikiem do powstawania próchnicy jest spożywanie dużej ilości cukru w pokarmach. Kiedy tworzące płytkę nazębną bakterie wchodzą w kontakt z cukrem zawartym w pożywieniu, powstają kwasy, które mogą zaatakować i osłabić szkliwo. Wydzielane przez bakterie kwasy niszczą najpierw szkliwo, potem zębinę. Jeśli ubytek nadal nie jest leczony bakterie docierają do kości, co jest przyczyną bolesnego zapalenia.

Na szczęście możemy z łatwością zapobiegać rozwojowi ubytków. Pacjentom, którym zależy na zdrowych zębach, zalecamy przynajmniej raz na pół roku odwiedzić gabinet dentystyczny CLINIDENT we Wrocławiu, aby dokonać przeglądu swoich zębów, oczyścić je z osadów i kamienia, a także pokryć lakierem fluorowym. Dzieciom natomiast zalecamy lakowanie zębów. Bruzdy i miejsca w których mogą odkładać się resztki pokarmowe wypełnia się specjalnym lakiem, który może przez wiele lat chronić zęby przed próchnicą. Liczne badania potwierdzają, że prawidłowa higiena jamy ustnej stosowana u dzieci od najmłodszych lat pozwala utrzymać zdrowe zęby do późnej starości.

Podsumowując, kluczem do profilaktyki próchnicy powinno być działanie skierowane na zmniejszenie produkcji kwasów w jamie ustnej przez eliminację bakterii i cukrów oraz na zwiększenie odporności zębów. Na zapobieganie próchnicy zębów składa się kilka najważniejszych elementów:

 • higiena jamy ustnej (mycie zębów przynajmniej 2 razy dziennie, nitkowanie zębów, płukanie ust)
 • racjonalna dieta
 • stosowanie preparatów z zawartością fluoru
 • lakowanie bruzd zębów
 • kontrolne wizyty u stomatologa

Zagadnienia: Powody psucia się zębów, dlaczego psuja mi się zęby

Umów na wizytę

Clinident na Facebook'u

Clinident na Twitterze

Clinident na Google+

 1. Zadzwoń:
  Telefon do gabinetu (71) 363-45-97
 2. Wypełnij internetowy formularz
 3. Zostaw nam swój numer telefonu,
  a my oddzwonimy do Ciebie:

  +48

  Wysyłanie, proszę czekać...
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do tych plików w ustawieniach przeglądarki.
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do tych plików w ustawieniach przeglądarki.