• (71) 363-45-97
  • Ostry dyżur
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław

Jak powstają i jak leczy się ropnie?


Czy przydatne?

Ropień to bolesna wypełniona ropą opuchlizna spowodowana uszkodzeniem w jamie ustnej, do którego dostały się bakterie. Ropień formuje się szybko, często do 48 godzin od początkowej infekcji. Wyróżniamy dwa rodzaje ropni:

  • ropień dziąsła (periodontalny)

    - obejmuje małą powierzchnię pomiędzy zębem a dziąsłem i może wystąpić, gdy między ząb a dziąsło dostanie się resztka pokarmu
  • ropień zęba (okołowierzchołkowy)

    - występuje gdy nerw zęba obumiera lub już jest martwy, w związku z czym bakterie mogą dostać się do kości w rejonie wierzchołka zęba.

Większość ropni jest niestety bolesna, część z nich może przeistoczyć się w ropnie przewlekłe, które uprzykrzają nam życie miesiącami, a nawet latami. Jeśli ropień nie będzie leczony właściwie, to infekcja może uszkadzać dalsze tkanki. W niektórych najcięższych przypadkach chroniczne ropnie przeobrażają się w cysty, które wymagają chirurgicznego usunięcia przez chirurga stomatologa Wrocław.

Ropień to zawsze poważna sprawa ponieważ może się rozszerzyć na inne części ciała.

Pierwszą reakcją w przypadku, gdy zauważymy opuchliznę na dziąśle, powinno być przepłukanie jamy ustnej ciepłą wodą z solą (1/2 łyżeczki soli na 1/2 szklanki wody). Pozwoli to wypłynąć ropie i przyniesie tymczasową ulgę. Większość ropni dziąsłowych szybko się goi, gdy przyczyną podrażnienia zostanie usunięta nitką dentystyczną. W przypadku ropnia zęba (okołowierzchołkowego) konieczna jest interwencja stomatologa Wrocław. Jeśli infekcja pochodzi od zęba, stomatolog wywierci w nim mały otwór pozwalający odpłynąć wydzielinie z ropnia. Następnie przeprowadzi leczenie kanałowe Wrocław. W niektórych przypadkach może przepisać antybiotyk, aby wspomóc leczenie kanałowe.

Jeśli wystąpi krwawienie, należy zatamować je przy użyciu sterylnej gazy.
Na policzek lub okolice zawsze dobrze jest położyć zimny okład.
W tym dziale: Ropień, leczenie ropnia