• (71) 363-45-97
  • Ostry dyżur
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
93% pozytywne
111 głosów

Gdy ząb stały ulegnie wybiciu Wrocław - wybicie zęba stałego

Czasem groźnie wyglądający wypadek kończy się jedynie małym odkruszeniem zęba. Idealnym rozwiązaniem dla takich sytuacji jest kosmetyczne wyrównanie ostrych brzegów. Raz zakończone leczenie nie wymaga dalszych interwencji. Niestety w niektórych sytuacjach zeszlifowanie brzegu (jednocześnie skrócenie zęba) może zniszczyć linię uśmiechu. Wówczas, jak też w przypadku małych i średnich złamań, ząb może być odbudowany za pomocą kompozytów. Jest to metoda szybka, niedroga i oszczędzająca tkankę zęba. Kompozyty pozwalają w sposób prawie niewidoczny zamaskować defekt zęba. Musimy jednak pamiętać, że żywice kompozytowe ulegają przebarwieniu i starciu i taka odbudowa musi być odnawiana co kilka lat.

Innym sposobem uzupełnienia utraconej części zęba jest licówka porcelanowa Wrocław. Jest to cieniutka, ceramiczna nakładka na widoczną, zewnętrzną powierzchnię zęba. Licówka porcelanowa jest osadzana na wytrawione szkliwo za pomocą cementu kompozytowego. Zaleta takiego rozwiązania to piękno i trwałość materiału. Ponieważ porcelana nie ulega przebarwieniu tak jak kompozyt i co ważne dziąsła bardzo dobrze tolerują porcelanę. Wykonanie licówek Wrocław wymaga dwóch wizyt i kosztuje więcej niż odbudowa kompozytem.

Czasem dochodzi do bardzo dużego odłamania fragmentu zęba z jednoczesnym uszkodzeniem miazgi (tkanki zawierającej nerwy i naczynia zaopatrujące ząb). Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie odbudowa koroną protetyczną. Wcześniej ząb powinien mieć wyleczony kanał(y) i zostać wzmocniony wkładem koronowo-korzeniowym. Leczenie wymaga kilku wizyt. Koszty pracy są uzależnione od materiałów z jakich wykonane są wkład i korona. Pacjenci mają do wyboru szereg opcji. Począwszy od dawna stosowanych koron metalowo-porcelanowych czy złoto-porcelanowych poprzez korony powstające w oparciu o nowoczesne techniki laboratoryjne jak korony galwanoceramiczne czy pełnoceramiczne. Te ostatnie, prawidłowo wykonane, dają wspaniały efekt kosmetyczny. Jednak obraz końcowy zależy nie tylko od rodzaju założonej korony ale przede wszystkim od starannej pracy stomatologa Wrocław i technika Wrocław. A utrzymanie pięknego wizerunku zębów od pracy pacjenta w domu, czyli od przestrzegania prawidłowej higieny jamy ustnej.

Złamany ząb Wrocław - Ukruszony ząb Wrocław
Złamany ząb, Ukruszony ząb Wrocław

Najtrudniejsza sytuacja ma miejsce wówczas gdy złamanie zęba (np. pionowe złamanie korzenia) nie pozwala na jego zachowanie w jamie ustnej. Zachodzi konieczność jego usunięcia. Brak zęba możemy uzupełnić mostem porcelanowym opartym na sąsiednich zębach lub poprzez odbudowę na implancie.

Jak widać współczesna stomatologia estetyczna we Wrocławiu pomaga w prawie każdej sytuacji, w której dochodzi do urazu zęba. Uszkodzone zęby możemy nie tylko naprawić ale i sprawić, że będą wyglądać jak prawdziwe, a może nawet lepiej.

Sposoby odbudowy zęba

Sposoby odbudowy zęba

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
W tym dziale: Gdy mam wypadek wybicia zęba stałego - wybicie.