Promocja zima 2019 - zwrot kosztów pierwszej wizyty!

Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń (71) 363 45 97 aby zbadać wady i nieprawidłowości zgryzu.

W przypadku podjęcia leczenia ortodontycznego (założenie aparatu), koszt pierwszej wizyty zwracamy!

 • (71) 363-45-97
 • Ortodonta
 • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
89% pozytywne
111 głosów

Zalecenia gdy noszę aparat stały na zębach


Podczas noszenia aparatu ortodontycznego należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej tak, by wszystkie powierzchnie zębów i elementy aparatu ortodontycznego były starannie oczyszczone. Służą do tego specjalne akcesoria do dbania o aparat i zęby takie jak specjalne szczoteczki, wyciorki, pasty i płyny do płukania ust.

Oto podstawowe zasady dbania o zęby podczas noszenia aparatu zalecane przez ortodontę:

 • szczotkowanie zębów

  - najpierw należy wyszczotkować zęby zaczynając od góry, a potem od dołu usuwając całą płytkę nazębną i wszystkie resztki jedzenia. Każdy ząb staramy się czyścić oddzielnie ustawiając szczoteczkę pod kątem 45 stopni w miejscu styku zęba i dziąsła.
 • szczotkowanie aparatu

  - aparaty ortodontyczne należy czyścić bardzo dokładnie, ponieważ płytka nazębna i bakterie łatwo osadzają się wewnątrz i wokół nich. Szczoteczkę należy ustawić pod kątem 45 stopni i dokładnie czyścić miejsca wokół drucików i zamków aparatu. W ten sam sposób czyścimy wszystkie zewnętrzne i wewnętrzne powierzchnie zębów, trzymając szczoteczkę coraz bardziej pionowo, aby skuteczniej wyszczotkować wewnętrzną stronę zębów i aparatu
 • nić dentystyczna

  - do czyszczenia zębów z aparatem należy używać specjalnej nici przeznaczonej do czyszczenia miejsc wokół urządzeń takich jak aparaty ortodontyczne
 • płukanie ust

  - po szczotkowaniu i nitkowaniu płukamy usta płynem do płukania jamy ustnej
Specjalne metody czyszczenia pozwalają skuteczniej dbać o zęby, dziąsła i aparat!

Dbanie o stan aparatu ortodontycznego pozwoli zapobiec ewentualnym uszkodzeniom oraz ułatwi jego noszenie. Zapoznanie się z podstawowymi zasadami dotyczącymi tego, jak dbać o urządzenia ortodontyczne, pomoże Ci lepiej przestrzegać zaleceń Twojego ortodonty i utrzymać zdrowe zęby i dziąsła w okresie, kiedy będziesz nosić aparat stały, bądź ruchomy.

Pamiętajmy, że lepsza higiena jamy ustnej może oznaczać krótszy czas noszenia aparatów oraz zmniejsza ryzyko ewentualnych problemów!
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
 • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
W tym dziale: Zasady dbania o aparat, higiena aparatu ortodontycznego, jak postępować z aparatem.