Promocja wiosna 2016! - bezpłatne konsultacje u Ortodonty! *

Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń (71) 363-45-97 i zapisz się
na darmową konsultację w celu zbadania Twojej wady zgryzu i ustawienia zębów.
Lekarz Ortodonta przedstawi Ci bezpłatną diagnozę Twojego zgryzu.

* - promocja nie dotyczy osób z rozpoczętym leczeniem ortodontycznym (założony aparat), a także dzieci do lat 12, które mogą skorzystać z leczenia na NFZ.
  • (71) 363-45-97
Czy przydatne?

Jaka wybrać szczoteczkę do zębów do aparatu stałego?


Podczas leczenia ortodontycznego aparatem stałym bardzo ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej. Na rynku jest dostępnych wiele szczoteczek i preparatów służących do czyszczenia aparatów stałych. Wybierając odpowiednią szczoteczkę musimy się kierować jakością czyszczenia jak i wygodą. Szczoteczka do zębów musi dokładnie czyścić nawet najbardziej niedostępne miejsca. Nie osiągniemy tego tylko jednym rodzajem szczoteczki. Musimy używać regularnie nici dentystycznych i płynów do płukania ust. Szczoteczkę do zębów musimy mieć zawsze przy sobie gotową do użycia po każdym, nawet najmniejszym posiłku. Odpowiednia szczoteczka powinna mieć jak najprostszy kształt i mieć miękkie włosie (bez gumowych wypustek itp.). Należy ją także często zmieniać (co 4 do 6 tygodni). Istnieją także specjalne szczoteczki do aparatów ortodontycznych. Maja one kształt pędzelków (szczoteczka pęczkowa), czy miniaturowej szczoteczki do czyszczenia butelek (szczoteczka interdentalna). Doskonale nadają się do czyszczenia przestrzeni między zębowych, okolic zamków i przestrzeni między łukiem aparatu a zębami. Niektóre ich rodzaje są na tyle małe, że stałe noszenie ich przy sobie nie sprawia żadnego problemu.

Nawet najdroższa szczoteczka sama nie zadba o odpowiednią higienę. Musimy zadbać o nią sami przez dokładność, regularność i konsekwencję. Warto jest wybierać produkty w umiarkowanej cenie, ale odpowiadające naszym potrzebom.


W tym dziale: Higiena aparatu stałego, higiena aparatu ortodontycznego, zasady dbania i higieny o aparat metalowy od ortodonty