Promocja wiosna 2019 - zwrot kosztów pierwszej wizyty!

Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń (71) 363 45 97 aby zbadać wady i nieprawidłowości zgryzu.

W przypadku podjęcia leczenia ortodontycznego (założenie aparatu), koszt pierwszej wizyty zwracamy!

  • (71) 363-45-97
  • Ortodonta
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
73% pozytywne
61 głosów

Czy powinienem usunąć ósemki? Jeśli tak, to dlaczego


Ósemki, zwane zębami mądrości, powinny zacząć się wyrzynać między 18-tym a 20-tym rokiem życia. Problem stanowi fakt, że u około 10% osób są one położone nieprawidłowo lub w ogóle nie ma ich zawiązków. Często też mają niewłaściwy kształt i nietypową liczbę korzeni, co może utrudniać leczenie kanałowe przez stomatologa Wrocław bądź leczenie aparatem ortodontycznym stałym przez ortodontę.

Przed jakąkolwiek decyzją o usunięciu zębów mądrości wykonywane są specjalne zdjęcia, które pozwalają ocenić tzw. status zębowym czyli to, czy Pacjent posiada zawiązki zębów i jak są one położone. Jest to materiał do prognoz dotyczących rozwoju uzębienia w przyszłości. Jesteśmy więc w stanie przewidzieć, czy zęby mądrości będą Pacjentowi dalej rosnąć i czy istnieją rzeczywiste przeciwwskazania do ich usunięcia. Zazwyczaj nie, lecz zdarza się, że powody do ekstrakcji zębów (usuwania zębów) są oczywiste. Z racji tego, że są najdalej położone i wiele osób zapomina o ich dokładnym szczotkowaniu, psują się najczęściej. Nie jesteśmy bowiem w stanie prawidłowo ich oczyścić. Wtedy pojawia się próchnica. Należy wtedy pozbyć się mocno zniszczonego przez próchnicę zęba, którego nie da się już odbudować.

Jeśli w łuku zębowym jest zbyt mało miejsca, ósemki mogą być przyczyną stłoczenia zębów. Pchają siódemki do środka łuku, a siódemki z kolei będą wpływać na inne zęby. Często towarzyszą temu mocne bóle szczęki i głowy. Jest to oczywiste wskazanie do ekstrakcji zębów mądrości przez stomatologa Wrocław. Szczególnie w przypadku leczenia aparatem stałym ortodonci Wrocław nakazują usunąć już ich zawiązki. Warto więc usunąć ósemki jeszcze przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, ponieważ jeśli wyrżną się one po jego zakończeniu może dojść do wspomnianego stłoczenia zębów i utraty efektów długoletniego leczenia. Należy jednak zaznaczyć, iż po usunięciu zębów ósmych nie uzyskujemy niestety żadnego dodatkowego miejsca w łuku zębowym. W tym celu wyrywa się inne zęby sugerowane przez dobrego ortodontę, np. czwórki.

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1
    • 2 grudnia 2010

    Mam bardzo ważne pytanie.Przed założeniem aparatu stałego nie miałam jeszcze ósemek ale na zdjęciu wyraźnie było widać że zaczynają one wychodzić nieprawidłowo tzn.pchały się bardzo mocno na siódemki,mimo tego Pani ortodontka założyła mi aparat stały na półtora roku.Po zdjęciu aparatu okazało się że muszę Mieć usunięte te ósemki chirurgicznie,ale moje zęby już zdążyły mi się skrzywić.Czy jeżeli ósemki zostałyby usunięte przed założeniem aparatu to czy moje zęby byłyby proste? Bardzo proszę o odpowiedź,ponieważ nie wiem co mam teraz zrobić a kosztowało mnie to naprawdę dużo pieniążków i cierpienia.Z góry dziękuję.

W tym dziale: Ortodonta zaleca usuwanie ósemek, usunięcie zębów mądrości dla ortodonty.