• (71) 363-45-97
  • Endodoncja
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
82% pozytywne
73 głosy


Każdy ząb jest bardzo ważny. Sztuczne zęby nigdy nie odtworzą sposobu działania zęba naturalnego. Dlatego należy jak najdłużej walczyć o zachowanie swojego zęba, choćby nawet samego korzenia. Leczenie kanałowe jest bardzo często ostatnią szansą na zachowanie naturalnego zęba.

Nasz organizm nie lubi pustki. Jeśli utracimy zęba i nie zostanie on szybko odtworzony, w kierunku luki po zębie zaczną wędrować najbliższe zęby aby ją wypełnić. Zęby sąsiednie zaczną się przechylać i rotować, a zęby przeciwstawne zaczną się wydłużać czując wolną przestrzeń. Dodatkowo kość wyrostka zębodołowego pozbawiona bodźców w postaci naturalnego zęba zacznie zanikać powiększając w ten sposób lukę w łuku zębowym. Przez to sąsiednie zęby będą miały coraz mniejsze zakotwiczenie w kości – ich szyjki i korzenie zostaną odsłonięte. Taki stan rzeczy bardzo utrudnia późniejsze uzupełnienie braku zębowego – jest coraz mniej miejsca, trudno jest odpowiednio oprzeć przyszłego sztucznego zęba, zęby sąsiednie mogą ulec rozchwianiu, a nawet mogą bardzo szybko zostać utracone.

Jeśli ząb zostanie wyleczony kanałowo w gabinecie stomatologicznym CLINIDENT we Wrocławiu to nie będzie trzeba go usuwać. Będzie on mógł jeszcze długo pełnić swoje funkcje – estetyczne (naturalny ząb zawsze lepiej wygląda niż sztuczny), fizjologiczne i mechaniczne (będzie w naturalny sposób przenosił siły żucia i utrzymywał odpowiednio wypełniona przestrzeń). Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest leczenie kanałowe jak wyrwanie zęba.

Leczenie kanałowe zamiast usuwania zęba
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
W tym dziale: ratowanie zęba zamiast usuwania zęba, leczenie zęba u stomatologa zamiast wyrywania zęba.