• (71) 363-45-97
  • Endodoncja
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
100% pozytywne
5 głosów

Leczenie kanałowe krok po kroku


Leczenie kanałowe polega na dokładnym usunięciu i oczyszczeniu kanałów korzeniowych z martwej lub zmienionej zapalnej miazgi zęba i szczelnym wypełnieniu systemu kanałowego zęba materiałem biokompatybilnym. Zabieg leczenia kanałowego w gabinecie CLINIDENT we Wrocławiu jest zabiegiem bezbolesnym przeprowadzanym w znieczuleniu. Leczenie kanałowe jest niezbędne, kiedy nastąpi zapalenie lub zakażenie miazgi. Przyczyn może być wiele: zaawansowana próchnica, wielokrotne zabiegi wykonywane na zębie, a także uszkodzenie mechaniczne zęba.

Leczenie kanałowe w gabinecie CLINIDENT może być wykonane na jednej wizycie. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie leczenia endodontycznego podczas dwóch wizyt (wymiana opatrunku między wizytami).

Diagnoza do leczenia kanałowego

Po podaniu znieczulenia lekarz wykonuje zdjęcie RTG i na jego podstawie określa liczbę korzeni, ich przebieg oraz kształt. Ocenia także stan kości wokół wierzchołków korzeni, aby sprawdzić, czy bakterie obecne w korzeniu przez dłuższy czas nie zainfekowały także kości. Jest to bardzo trudny i pracochłonny etap, ponieważ pominięcie jakiegoś kanału wiąże się z pozostawieniem bakterii, co może doprowadzić do powikłań, a w konsekwencji nawet ekstrakcji zęba. Bardzo istotne jest najdokładniejsze ustalenie długości roboczej kanałów. Na tym etapie pomocny jest mikroskop. Na tym etapie zakładany jest także koferdam, czyli specjalna guma izolująca ząb z jamy ustnej, która utrzymuje suchość w obrębie wykonywanego zabiegu.

Krok 2: Mechaniczne opracowanie kanałów

Lekarz dentysta otwiera ząb i usuwa zakażoną przez bakterie miazgę najpierw narzędziami ręcznymi, a potem mechanicznymi. Opracowanie kanałów odbywa się przy użyciu specjalnych narzędzi kanałowych. Narzędzia, używane przy maszynowym opracowaniu są specjalnie zaprojektowane i idealnie nadają się, aby bezpiecznie udrożnić nawet zakrzywione kanały. Na każdym etapie oczyszczania stosowany jest endometr, czyli elektroniczne urządzenie pokazujące na jakiej długości kanału znajduję się narzędzie. Lekarz dentysta usuwa zainfekowane tkanki z wnętrza wszystkich korzeni danego zęba. Proces ten jest wspomagany obfitym płukaniem kanałów środkami chemicznymi mającymi za zadanie dezynfekcję i pomoc w oczyszczeniu resztek substancji organicznej z całego systemu kanałowego.

Krok 3:Wypełnienie kanałów

Po gruntownym opracowaniu, oczyszczeniu i poszerzeniu kanału oraz jego dokładnym osuszeniu lekarz przystępuje do ich wypełnienia. Korzenie są szczelnie wypełniane za pomocą specjalnej metody kondensacji gutaperki. W gabinecie CLINIDENT stosowany jest system wypełniania kanałów rozgrzaną gutaperką, pozwalający również na wypełnienie wszelkiego rodzaju odgałęzień i bocznych kanałów. Etap ten ma na celu szczelne zamknięcie światła kanału na całej długości. Po wypełnieniu kanałów zakładany jest do zęba opatrunek do czasu ostatecznej odbudowy.

Krok 4: Odbudowa zęba

Ostatnim krokiem leczenia endodontycznego jest odbudowa korony zęba. Aby przywrócić pełną funkcjonalność zęba, musi on być odbudowany materiałem kompozytowym lub korona protetyczną. Najczęściej konieczna jest całkowita odbudowa zęba za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej.

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
W tym dziale: endodoncja metoda, leczenie kanałowe, krok po kroki, kolejne kroki w endodoncji.