• (71) 363-45-97
  • Gabinet stomatologiczny
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?

Rodzaje wypełnień (plomb)


Plomby, czyli wypełnienia ubytków w zębach, dzielą się na bezpośrednie i pośrednie. Plomby bezpośrednie (wypełnienia bezpośrednie) polegają na wypełnieniu ubytku materiałem plastycznym, formowanym przez dentystę bezpośrednio w zębie. Plomby pośrednie (wypełnienia pośrednie) wykonuje się w laboratorium dentystycznym i wymaga odbycie co najmniej dwóch wizyt w gabinecie dentystycznym Wrocław - CLINIDENT. Aktualnie coraz bardziej powszechne i popularne stają się techniki bezpośrednie wykonania plomby.

Rodzaje plomb bezpośrednich:

  • plomby amalgamatowe – amalgamat jest stopem metali z rtęcią. Są to powszechnie stosowane plomby ze względu na ich niską cenę i długą trwałość. Jednak maja one niezmienny metaliczno szary kolor, dlatego wykonuje się je wyłącznie na zęby boczne. Coraz bardziej rezygnuje się ze stosowania amalgamatów ze względu słaba kosmetyczność jak i występującą rtęć.
  • plomby kompozytowe – ten rodzaj plomb ma zasadniczą przewagę nad plombami amalgamatowymi – jest kosmetyczny, czyli występuje w kolorach naturalnych zębów. Początkowo takie plomby wykonywano jedynie na zęby przednie, w widocznych miejscach. Dzisiaj są dostępne dużo lepsze i trwalsze materiały, więc plomby kompozytowe stosuje się na wszystkie rodzaje zębów.
  • cementy glasjonomerowe – bardzo dobrze przylegają do tkanek zębów. Ich wadą jest szarawy odcień, problem z polerowaniem i twardość. Takie wypełnienia wykonuje się na zęby mleczne – dodatkową zaletą jest wzbogacenie cementów fluorem – i do podbudowy pod korony protetyczne, czy inne uzupełnienia protetyczne.

Rodzaje plomb pośrednich:

  • inlay – wkład. Są to odlewane wkłady wykonywane w laboratorium protetycznym indywidualnie dla konkretnego Pacjenta. Wkłady mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów – metali, porcelany lub kompozytów. To jak trwały będzie wkład, czy jak kosmetyczny zależy od użytych materiałów do jego wykonania.
  • olany i inlay-onlay – jeśli ubytek jest rozległy i wymaga odbudowania przykładowo całej powierzchni żującej, wtedy wykonuje się tak zwany wkład-nakład. Jest on dużo większy od wkładu (inlay). Materiały, których można użyć do jego wykonania są takie same jak w przypadku inlay.
Rodzaje uzupełnień na zęby

Rodzaje uzupełnień na zęby

W tym dziale: Plomby, rodzaje plomb, plombowanie Wrocław, wypełnianie ubytków Wrocław, plombowanie ubytków Wrocław, ubytki plomby, wypełnienia