(71) 363-45-97   ::   Gabinet stomatologiczny Wrocław

Rok założenia 1989. Mamy już ponad 25 lat doświadczenia!
Poranione policzki od wewnątrz. Rany w buzi, zranione wnętrzne jamy ustnej. Poranione wnętrze buzi od aparatu stałego/metalowego.
Język DE Język EN Język IT
Strona główna » Gabinet stomatologiczny » Afty - leczenie.

Afty - leczenie

Czy pomocne?:
+59 | 10

Afty są owrzodzeniami jamu ustnej. Dostrzec je można jako białe rany w jamie ustnej, poranione wnętrze buzi, czy otarte policzki od wewnątrz od aparatu stałego od ortodonty. Są niewielkie (od 2 do 14 mm), ale mogą być bardzo dokuczliwe. Występują pojedynczo, po kilka w całej jamie ustnej, bądź w skupiskach. Są okrągłe, koloru żółtego lub białego, otoczone zaczerwienieniem. Mogą boleć, piec i swędzieć, zwłaszcza podczas jedzenia. Występują na wewnętrznych stronach policzków, wewnętrznej stronie warg w okolicach dziąseł, a także na bocznych stronach języka.

Przyczynami powstawania aft są najczęściej:

 • stres
 • zmęczenie
 • niewłaściwa dieta
 • osłabienie organizmu
 • gorączka

Połączenie tych przyczyn z niewłaściwą higieną jamy ustnej może szybko zaowocować pojawieniem się aft. Ogólnie pojawiają się najczęściej gdy nasz organizm ma osłabioną odporność.

Afty pojawiają się nagle i mogą samoistnie zniknąć po tygodniu, lub kilkunastu dniach. Może to być tylko jednorazowa dolegliwość – afty mogą się pojawić, zniknąć i już nigdy więcej się nie powtórzyć. Mogą też pojawiać się regularnie, z nawrotami. Bardzo duże znaczenie ma także dziedziczność – jeśli na afty cierpi ktoś z rodziny istnieje duże prawdopodobieństwo, że także u nas mogą się pojawić.

Afty nie są poważną dolegliwością. Zazwyczaj nie wymagają interwencji dentystycznej. Wyjątkiem są sytuacje, gdy pojawiają się często i z dużym natężeniem. W takim przypadku należy niezwłocznie skonsultować się z dentystą z gabinetu dentystycznego Wrocław - CLINIDENT. Jednak w większości przypadków można poradzić sobie z nimi domowymi sposobami. Można stosować napar z szałwii lub septosan do płukania ust, owrzodzenia smarować Aphitnem, czy używać preparatu w sprayu Vilacora. Do płukania ust można także użyć wody z solą (1 łyżeczka soli na szklankę wody), czy naparu z płatków róż. Także woda utleniona (10 %) rozpuszczona w wodzie (jedna część wody utlenionej na 3 części wody) dobrze przyspiesza gojenie i oczyszcza podrażnione miejsca. Jeśli odczuwamy silny ból możemy użyć maści przeciwbólowych i przyspieszających gojenie, lub innych podobnych preparatów. Afty powinny zniknąć w przeciągu tygodnia.

Zagadnienia: Białe tany w jamie ustnej

Umów na wizytę

Clinident na Facebook'u

Clinident na Twitterze

Clinident na Google+

 1. Zadzwoń:
  Telefon do gabinetu (71) 363-45-97
 2. Wypełnij internetowy formularz
 3. Zostaw nam swój numer telefonu,
  a my oddzwonimy do Ciebie:

  +48

  Wysyłanie, proszę czekać...
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do tych plików w ustawieniach przeglądarki.
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do tych plików w ustawieniach przeglądarki.