• (71) 363-45-97
  • Dentysta
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
100% pozytywne
17 głosów

Ankyloza zęba


Każdy może cierpieć na ankylozę nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Szczególnie gdy unikasz wizyt u dentysty. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy masz ankylozę to musisz się udać do gabinetu na diagnostykę. Sprawdź jednak już teraz co to jest ankyloza i jak się ją leczy.

Ankyloza jest schorzeniem, które polega na zroście, zesztywnieniu zębów. Może występować na zębach stałych, jak i mlecznych oraz stawie skroniowo-żuchwowym. W przypadku stawu skroniowo-żuchwowego ankyloza najczęściej spowodowana jest czynnikami genetycznymi (wrodzonymi lub nabytymi), urazem okołoporodowym, mechanicznym czy przebyciem jednej z groźnych chorób zakaźnych wieku dziecięcego.

W większości wypadków ankyloza pojawia się w wyniku urazowego uszkodzenia zęba. Pojawia się mechaniczne przerwanie ciągłości tkanki łącznej otaczającej korzenie zębów, a tkanki kostne kontaktują się z osłoniętym cementem korzeniowym i zębiną, ulegając wzmożonej aktywności. Ankyloza zębów ujawnia się przy zrośnięciu cementu korzeniowego zęba i zębiny z kością. Określa się to wtedy jako zrost zęba z zębodołem, w wyniku stopniowego wciągania w siebie tkanek korzenia zęba i jednoczesnego zastępowania ich tkanką kostną. W efekcie ząb zostaje unieruchomiony i nie może poprawnie się funkcjonować przy jedzeniu.

Leczenie ankylozy

Jeśli ankyloza pojawia się na zębach mlecznych i mają one w procesie rozwoju pod sobą już ząb stały, to usuwamy je przy jednoczesnym wykorzystaniu narzędzi do utrzymywania przestrzeni. Przy ankylozie zębów stałyc, pozostawia się zęby na swoim miejscu w przypadku gdy nie ma zakażenia i nie stanowią te zęby potencjalnego zagrożenia dla prawidłowego zgryzu. Taki stały ząb z ankylozą można próbować leczyć przez jego zwichnięcie.

Najczęściej jednak w gabinecie dentystycznym CLINIDENT we Wrocławiu spotykamy ankylozę zębów mlecznych, bardzo rzadko zębów stałych, częściej w żuchwie niż w szczęce. Powodować to może duże problemy przy wymianie zębów mlecznych na stałe uzębienie i może prowadzić do zaburzeń zgryzu. Zaburzenia zgryzu z kolei mogą doprowadzić do konieczności leczenia ortodontycznego.

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
W tym dziale: ankyloza zęba wrocław, zrost zęba z żuchwą, zesztywnienie zęba w dziąśle, ankyloza zębów stałych, ankyloza zębów mlecznych, leczenie ankylozy wrocław.