• (71) 363-45-97
  • Dentysta dziecięcy
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
92% pozytywne
66 głosów

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Bardzo często kontakt dziecka z dentystą rozpoczyna się od pierwszego bólu zęba. Niestety tak samo postępują rodzice – po co iść do dentysty skoro nic nie boli? Jest to podstawowy i zasadniczy błąd. Lekarz dentysta jest też od tego, żeby pomagać, doradzać i dbać o prawidłowy rozwój zębów naszych i naszych dzieci. Wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym CLINIDENT we Wrocławiu powinny odbywać się regularnie, najlepiej co 6 miesięcy (nawet jeśli z naszymi zębami jest dobrze).

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty jest najważniejsza, zazwyczaj wyrabia stosunek, jaki dziecko będzie miało do dentystów w późniejszym czasie. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna się odbyć w miarę wcześnie. Zdania co do tego, kiedy dokładnie jest odpowiedni czas na pierwszą wizytę u dentysty są bardzo podzielone. Jedyną pewna zasadą jest, że pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się jeszcze zanim wystąpią jakiekolwiek dolegliwości związane z zębami. Dziecko musi się nauczyć, że dentysta jest najnormalniejszym człowiekiem, najlepiej miłym, który nie robi nic złego, ale dba o zęby i pomaga nam w jak najlepszym dbaniu o zdrowie. Pozytywna pierwsza wizyta u dentysty powinna przebiegać jak najbardziej bezstresowo, aby później wyrobić u dziecka pozytywny nawyk regularnego kontrolowania stanu uzębienia.

Przed pierwszą wizyta dziecka u dentysty bardzo ważne jest odpowiednie nastawienie. W tym miejscu najważniejsi są rodzice. Powinni dawać pozytywny przykład – należy pokazać dziecku naszym zachowaniem, że w dentyście nie ma niczego strasznego. Może nawet lepiej niczego nie pokazywać. Dzieci mają bardzo wyostrzoną uwagę i bardzo szybko dostrzegą, że sami boimy się dentysty. Pierwszą wizytę u stomatologa należy traktować jako cos zupełnie naturalnego. Pod żadnym pozorem nie można dziecka zapewniać, że „nic nie będzie bolało”, czy „pan doktor nie zrobi ci krzywdy” – zazwyczaj przynosi to zupełnie odwrotny skutek. Można przykładowo stwarzać pozory zwykłych odwiedzin znajomego dentysty, który przy okazji zobaczy co tam się dzieje z zębami. Może się okazać, że dziecko samo będzie się pchało na fotel ze zwykłej ciekawości.

Bardzo ważny jest też odpowiedni wybór dentysty na pierwszą wizytę dziecka w gabinecie dentystycznym. Najlepiej żeby był to ktoś, kogo znamy osobiście. Jeśli nie mamy takiej możliwości powinniśmy najpierw sami odwiedzić gabinet, zobaczyć jego wystrój, czy jest odpowiednio przygotowany na wizytę dziecka. Najważniejszą rzeczą, jaką powinniśmy sprawdzić jest personel. Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna mieć miejsce w przyjemnym gabinecie, najlepiej przystosowanym odpowiednio dla potrzeb dzieci, a co jest znacznie ważniejsze: w gabinecie stomatologicznym powinien pracować odpowiedni personel. Powinny to być osoby nawykłe do pracy z dziećmi, o przyjemnej powierzchowności i odpowiednim podejściu.

Na pierwszą wizytę z dzieckiem u dentysty powinniśmy wybrać się jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek problemów. Będzie to wizyta adaptacyjna. Na takiej wizycie dziecko zapozna się z dentystą, oswoi się z widokiem gabinetu i obcej osoby. Dziecko będzie mogło porozmawiać ze stomatologiem, przyzwyczai się do jego obecności i sposobu pracy. Będzie juz wiedziało, że ze strony dentysty nic mu nie grozi.

Jeśli wystąpi konieczność leczenia na pierwszej wizycie u dentysty w gabinecie CLINIDENT we Wrocławiu, należy też odpowiednio przygotować dziecko. Nie może się ono bać, ale tez bać się nie mogą rodzice. Jeśli zaistnieje taka konieczność (borowanie) lekarz dentysta może podać dziecku odpowiednie znieczulenie lub środki uspokajające. Zależnie od sytuacji lekarz stomatolog wybierze odpowiednie środki, skuteczne i bezpieczne dla dziecka.

Odpowiednio przygotowany dentysta będzie wiedział jak postępować z dzieckiem na jego pierwszej wizycie. Powinien używać prostych, zrozumiałych i nie wywołujących niepokoju słów, które dziecko zawsze zrozumie. Powinien dokładnie opisywać co robi i raczej traktować badanie jako formę zabawy. Tak samo powinien postępować rodzic przygotowujący dziecko do pierwszej wizyty u dentysty. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą ulubionej zabawki naszego dziecka (miś, ubranko, czy legendarny kocyk). W razie problemów dziecko będzie mogło skupić się na znanym, uspakajającym przedmiocie. Poczuje się wtedy bezpiecznie. Często tez zaleca się wcześniejsze przygotowanie jakiejś nagrody. Może to być jakikolwiek drobiazg, który sprawi dziecku przyjemność. W gabinecie dentystycznym CLINIDENT we Wrocławiu posiadamy dla każdego dziecka ciekawe fanty do kolekcjonowania: naklejki do albumu, w którym zaznaczają kolejne wizyty, niewielkie zabawki, dyplomy.

Wszystko to może się przyczynić do pozytywnego wizerunku dentysty, a co za tym idzie wyrobi nawyk regularnych wizyt kontrolnych. Dzięki temu nasze dziecko będzie mogło cieszyć się zdrowymi zębami przez długi czas.

W tym dziale: pierwsza wizyta dziecka u stomatologa, wizyta adaptacyjna dla dzieci u stomatologa.