• (71) 363-45-97
  • Dentysta dziecięcy
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
88% pozytywne
90 głosów

Ząbkowanie u dziecka

Ogólnie przyjęło się, że pierwsze zęby u dzieci wyrzynają się gdy dziecko ma około sześciu miesięcy. Jednak równie dobrze może to nastąpić gdy ma miesięcy pięć, lub nawet cały roczek. Wyrzynanie się zębów jest całkowicie dziedziczne i następuje w takim samym wieku jak w przypadku jednego z rodziców. Przed samym pojawieniem się pierwszych ząbków możemy zaobserwować kilka charakterystycznych objawów. Dziąsła dziecka mogą lekko spuchnąć, zaczerwienić się i stać się bardzo wrażliwe. Dziecko staje się marudne, obficie się ślini, próbuje wszystko wkładać do buzi. Jest to spowodowane bólem i swędzeniem dziąseł podrażnionych przez szybko rosnące ząbki.

Jako pierwsze najczęściej pojawiają się dolne jedynki, jednak mogą to być równie dobrze jedynki górne. I tak po kolei: dolne dwójki, górne dwójki, dolne trójki itd. Szybkość pokazywania się ząbków jest całkowicie indywidualna sprawą, jednak jeśli będziemy mieli jakiekolwiek wątpliwości powinniśmy umówić się na wizytę kontrolną do stomatologa gabinetu CLINIDENT we Wrocławiu.

Podczas całego procesu wyrzynania się zębów dziecko może odczuwać ból, mieć zły humor, słabszy apetyt. Możemy sobie z tym razić na różne sposoby. Najczęstsze dolegliwości towarzyszące ząbkowaniu to:

  • Ślinienie się – dziecko zaczyna coraz obficiej się ślinić (dużo bardziej niż dotychczas), pomocny może tu być śliniak, ale samo powstrzymywanie wydzielania śliny nie jest dobrym pomysłem. Dziecko należy uważnie obserwować i przecierać jeśli będzie miało mokrą brodę. Należy także bardzo uważać, ponieważ ciągłe wycieranie i ponowne ślinienie się może łatwo podrażnić skórę twarzy. W takim wypadku można zastosować delikatny krem nawilżający.
  • Ból – dziecko może grymasić, często płakać, być niespokojne i mieć problemy z zasypianiem. W takim wypadku można zastosować środek przeciwbólowy dla niemowląt (zawierający paracetamol). Oczywiście nie powinniśmy o tym decydować samodzielnie, przed podaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem pediatrą lub stomatologiem specjalizującym się w leczeniu dzieci (pedodonta).
  • Dziecko nie chce jeść i ssać – To wszystko jest spowodowane bólem dziąseł podrażnionych podczas jedzenia. Możemy w takim wypadku zastosować odpowiednia maść na ząbkowanie, którą poleci nam lekarz pediatra.
  • Dziecko wszystko wkłada do buzi – dziąsła najprawdopodobniej swędzą i każdy przedmiot, który maluch może pogryźć przynosi ulgę. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w gryzak (nawet kilka w razie znudzenia się jednym). Będziemy mieli pewność, że dziecko ma do gryzienia cos bezpiecznego, a nie przypadkowy przedmiot, który akurat znalazł się w zasięgu rączek.

Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w specjalna szczoteczkę do zębów dla niemowląt. Ma ona gumowe bardzo miękkie włosie i nie ma rączki – nakłada się ją na palec i delikatnie masuje dziąsła. Taki masaż także łagodzi ból. Także pomaga zachować odpowiednią higienę. Taką szczoteczkę można stosować gry ząbki juz się pokażą, ale jeszcze całkiem nie wyrosną.

Powyższe dolegliwości mogą być odrobinę męczące, jednak nie stanowią większego zagrożenia. Prawdziwe problemy możemy mieć gdy wystąpią:

  • Wysoka temperatura – podczas ząbkowania temperatura ciała może podnieść się do 37 lub 38 st. C. Taka temperatura nie jest jeszcze niczym szczególnym. Jednak gdy podniesie się bardziej powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza.
  • Biegunka, kaszel, wymioty – tak jak w przypadku podwyższonej temperatury oznacza to, że z dzieckiem dzieje się cos niedobrego i należy jak najszybciej udać się do lekarza pediatry.

Na wyrastające ząbki należy szczególnie uważać. Jeśli zauważymy, że jakikolwiek ząbek rośnie krzywo powinniśmy udać się do lekarza stomatologa gabinetu CLINIDENT we Wrocławiu. Im szybciej zareagujemy na wady zgryzu, tym łatwiej będziemy mogli je skorygować. We wczesnym dzieciństwie najczęściej wystarczy zastosować odpowiednie ćwiczenia, stymulujące mięśnie warg i języka. Dzięki temu dziecko uniknie noszenia aparatu ortodontycznego w późniejszym czasie.

Najlepszym rozwiązaniem są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dzięki nim dziecko szybko przyzwyczai się do dentysty, nie będzie kojarzyło gabinetu dentystycznego z nieprzyjemnymi doświadczeniami, a lekarz będzie mógł bardzo szybko zareagować na jakiekolwiek nieprawidłowości.

W tym dziale: Ząbkujące dziecko - porady od dentysty.