• (71) 363-45-97
  • Periodontologia
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
91% pozytywne
98 głosów

Dlaczego zęby się wydłużają? Wydłużenie korony klinicznej zęba

Korona kliniczna zęba – ta część, która wystaje ponad dziąsło – może ulec wydłużeniu z kilku przyczyn (pomijając celowy zabieg protetyczny). Naturalnym i bardzo wolno postępującym procesem jest obniżanie się linii dziąsła wraz z wiekiem. Jest to proces długotrwały i bardzo wolny recesja dziąseł trwa cały czas od około 25 – 30 roku życia. Jest to praktycznie niezauważalne i nie powinno stanowić żadnego zagrożenia dla naszych zębów. Dopiero w zaawansowanym wieku może stanowić to pewien problem. Wszystkie inne przyczyny recesji dziąseł mają charakter patologiczny i taki proces jest niepożądany wg specjalistów gabinetu dentystycznego CLINIDENT we Wrocławiu. Szybkie wydłużanie się korony klinicznej zęba jest spowodowane cofaniem się dziąsła (recesją dziąsła). Ząb w rzeczywistości nie ulega wydłużeniu, tylko przez przemieszczanie się linii dziąsła w kierunku korzenia zostaje odsłonięta coraz większa jego część.

Najczęstsze przyczyny wydłużania się zębów:

  • choroby przyzębia, stany zapalne – stany zapalne błony śluzowej w okolicy przyzębia, czyli dziąsła, są wywoływane przez bakterie zasiedlające kamień nazębny i płytkę nazębną. Produkowane przez nie toksyny powodują podrażnienie dziąsła, stany zapalne i odchodzenie dziąsła od zęba. Błona śluzowa pozbawiona połączenia z zębem i kością, nie podlegająca już pozytywnym bodźcom, ulega cofaniu się i zanikowi. Jest to stan niebezpieczny, świadczący o postępującej paradontozie, która w prosty sposób prowadzi do utraty zębów.
  • podrażnienia fizyczne – dziąsło podrażnione mechanicznie, przykładowo na skutek nieprawidłowego i zbyt intensywnego szczotkowania może zacząć się cofać. W tym przypadku należy pamiętać, że w żadnym przypadku nie można rezygnować ze szczotkowania zębów! Trzeba zmienić szczoteczkę na taką o miękkim włosiu i zmienić sposób szczotkowania zębów. Dziąsło może się cofać także na skutek podrażnienia przez uzupełnienie protetyczne (protezę, koronę). W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest ponowne dopasowanie protezy dentystycznej lub jej ponowne wykonanie w gabinecie dentystycznym Wrocław - CLINIDENT.

Każde zauważalne wydłużanie się koron zębów oznacza, ze coś niedobrego dzieje się z naszymi dziąsłami. W takim przypadku należy udać się do lekarza stomatologa na wizytę konsultacyjną. Stomatolog w gabinecie dentystycznym CLINIDENT we Wrocławiu doradzi jakie są najlepsze metody radzenia sobie cofającym się dziąsłem (odchodzące dziąsło od zęba), wskaże jago przyczyny, poinstruuje jak najlepiej dbać o higienę jamy ustnej, aby takie problemy już się nie pojawiały.

Wydłużanie się zębów

Wydłużanie się zębów

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
W tym dziale: Wydłużanie koron klinicznych zębów.