• (71) 363-45-97
  • Periodontologia
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
100% pozytywne
2 głosy

Opuszczające się dziąsła

Większość osób, które doświadczają lekkiego dyskomfortu z powodu bólu dziąseł, nie przejmuje się tym szczególnie i nie udaje po poradę do dentysty. W tej bagatelizowanej z życiu codziennym fazie dziąsła mogą być zaczerwienione, lekko opuchnięte oraz podatne na krwawienie. Takie objawy to najwcześniejszy sygnał, że z naszymi dziąsłami dzieje się coś złego. W początkowym etapie problemy te można cofnąć lub skutecznie zahamować w bardzo prosty sposób – odpowiednią pielęgnacją jamy ustnej.

Wczesna interwencja jest kluczowa w zwalczaniu infekcji, zanim stanie się ona groźniejsza.

Zjawisko opuszczania się dziąseł może mieć różne podłoże. W zdecydowanie większej części przypadków przyczyną dolegliwości jest wspomniany wyżej brak odpowiedniej pielęgnacji i higieny jamy ustnej, chociażby nieprawidłowe szczotkowanie zębów. Dobrze, wiemy że zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie wykonując ruchy wymiatające od dołu do góry, a mimo wszystko zapominamy o tym w codziennym natłoku obowiązków. Oprócz nieodpowiedniej higieny jamy ustnej na opuszczanie się dziąseł wpływ ma także zła dieta. Innym powodem opuszczania się dziąseł jest zgrzytanie zębami, zwłaszcza, kiedy śpimy.

Wszystko to może prowadzić do powstania różnorodnych chorób przyzębia. Jedną z takich dolegliwości jest zjawisko opuszczania się lub inaczej cofania się dziąseł. Problem ten najczęściej dotyka osoby dorosłe bądź starsze. W wyniku cofania się dziąseł, odsłonięte zostają bardzo wrażliwe szyjki zębowe, przez co miejsca te stają się bardzo wrażliwe na zimne i ciepłe pokarmy i napoje. Szyjki zębowe nie mają ochronnej warstwy szkliwa, która ma za zadanie chronić zęby przed działaniem czynników zewnętrznych. Ból, który możemy odczuwać, zależy od tego, jak duży fragment zębiny jest pozbawiony ochrony.

Oprócz bolesnych dolegliwości odsłonięte szyjki zębowe i opuszczone dziąsła mogą powodować próchnicę korzeni zębowych. Nieosłonięta zębina jest dużo bardziej narażona na atak bakterii znajdujących się w płytce nazębnej. W tych miejscach zbiera się coraz więcej kamienia nazębnego i w rezultacie oprócz tego, że dziąsła cofają się jeszcze bardziej, dochodzi do powstawania próchnicy.

Nawet jeśli regularnie odwiedzasz dentystę, umów się na wizytę do gabinetu CLINIDENT jak najszybciej, jeśli zauważysz choć najmniejsze dolegliwości związane z dziąsłami. Objawów tych nie należy bagatelizować, bo w konsekwencji mogą one prowadzić do bardzo groźnego w skutkach opuszczania się dziąseł.

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1
    • 25 września 2018

    Ja miałem to z nerwów. W nocy zaciskałem zęby i przez ten nacisk zębów o siebie, opuściła mi się linia dziąseł, szczególnie zębów 5, 6. Podczas snu uwalniałem chyba wszystkie nerwy, dlatego miałem te tzw. opuszczające się dziąsła. Skuteczne dla mnie okazało się noszenie szyny relaksacyjnej. Wtedy w nocy nie zaciskałem zębów i recesja dziąseł się zmniejszyła.

W tym dziale: opadające dziąsła, zanikające dziąsło, opuszczające dziąsła.