• (71) 363-45-97
  • Periodontologia
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?
95% pozytywne
82 głosy

Pogłębienie przedsionka/plastyka przedsionka jamy ustnej

Przedsionek jamy ustnej jest to przestrzeń między wargami, a wyrostkiem zębodołowym z zębami. Zbyt płytki przedsionek jamy ustnej występuje często w połączeniu z przerostem wędzidełka wargi. W taki wypadku łączy się zabiegi pogłębienia przedsionka wargi i plastyki wędzidełka wargi. Dno przedsionka jamy ustnej powinno być na tyle nisko, aby dziąsła w całości były odsłonięte i jeszcze została niewielka ilość miejsca (od linii dziąseł do dna przedsionka jamy ustnej powinno być około dziesięć milimetrów). Jeśli miejsca jest mniej, a dziąsła są w większej części przykryte przez błonę śluzową może dochodzić do wielu powikłań. Jednym z nich może być odsłanianie szyjek zębów dolnych, a to prowadzi do osłabienia zębów. Gdy przedsionek jamy ustnej jest za płytki dużo łatwiej może dojść do uszkodzeń mechanicznych dziąseł i błony śluzowej.

Płytki przedsionek jamy ustnej stanowi także problem podczas wykonywania uzupełnienia protetycznego. Protezy ruchome mogą być w łatwy sposób wyważane, nie będą się dobrze trzymać podłoża, Mogą także uciskać błonę śluzową dna przedsionka jamy ustnej powodując ból, a z biegiem czasu przerosty tkanek miękkich. Dlatego przed przystąpieniem do protezowania należy wykonać zabieg pogłębienia dna przedsionka jamy ustnej.

Zabieg taki w większości przypadków można wykonać w gabinecie stomatologicznym CLINIDENT we Wrocławiu. Dokonuje tego bardzo dobry chirurg stomatolog. Jest to zabieg chirurgiczny wykonywany przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Dno przedsionka jamy ustnej jest rozcinane i odpowiednio modelowane. Na ranę są zakładane szwy. Gojenie rany trwa zazwyczaj kilka tygodni, zależnie od indywidualnych predyspozycji. W trakcie gojenia należy zachować ranę w czystości. Zanim wykonamy uzupełnienie protetyczny lub poddamy się innym zabiegom (przykładowo leczenie ortodontyczne) należy poczekać do całkowitego zagojenia się rany.

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1
    • 2 września 2018

    Witam Miałam trzy tyg. temu zabieg pogłębienie przeds.z nacięciem wędzidełka, Utrzymuje się silny ból Tesco pulsujący Na dziasełku jakby kulka centymetrową bolesna Boje się czy to tzw. dzikie mięso. Dr.twierdzi że jest dobrze ale ja czuję ,że nie

W tym dziale: Zabieg pogłębienia przedsionków warg, niskie dno przedsionka, przedsionek jamy ustnej jest za płytki .