• (71) 363-45-97
  • Periodontologia
  • ul. Jordanowska 26, Wrocław
Czy przydatne?

Pogłębienie przedsionka/plastyka przedsionka jamy ustnej


Przedsionek jamy ustnej jest to przestrzeń między wargami, a wyrostkiem zębodołowym z zębami. Zbyt płytki przedsionek jamy ustnej występuje często w połączeniu z przerostem wędzidełka wargi. W taki wypadku łączy się zabiegi pogłębienia przedsionka wargi i plastyki wędzidełka wargi. Dno przedsionka jamy ustnej powinno być na tyle nisko, aby dziąsła w całości były odsłonięte i jeszcze została niewielka ilość miejsca (od linii dziąseł do dna przedsionka jamy ustnej powinno być około dziesięć milimetrów). Jeśli miejsca jest mniej, a dziąsła są w większej części przykryte przez błonę śluzową może dochodzić do wielu powikłań. Jednym z nich może być odsłanianie szyjek zębów dolnych, a to prowadzi do osłabienia zębów. Gdy przedsionek jamy ustnej jest za płytki dużo łatwiej może dojść do uszkodzeń mechanicznych dziąseł i błony śluzowej.

Płytki przedsionek jamy ustnej stanowi także problem podczas wykonywania uzupełnienia protetycznego. Protezy ruchome mogą być w łatwy sposób wyważane, nie będą się dobrze trzymać podłoża, Mogą także uciskać błonę śluzową dna przedsionka jamy ustnej powodując ból, a z biegiem czasu przerosty tkanek miękkich. Dlatego przed przystąpieniem do protezowania należy wykonać zabieg pogłębienia dna przedsionka jamy ustnej.

Zabieg taki w większości przypadków można wykonać w gabinecie stomatologicznym CLINIDENT we Wrocławiu. Dokonuje tego bardzo dobry chirurg stomatolog. Jest to zabieg chirurgiczny wykonywany przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Dno przedsionka jamy ustnej jest rozcinane i odpowiednio modelowane. Na ranę są zakładane szwy. Gojenie rany trwa zazwyczaj kilka tygodni, zależnie od indywidualnych predyspozycji. W trakcie gojenia należy zachować ranę w czystości. Zanim wykonamy uzupełnienie protetyczny lub poddamy się innym zabiegom (przykładowo leczenie ortodontyczne) należy poczekać do całkowitego zagojenia się rany.

W tym dziale: Zabieg pogłębienia przedsionków warg, niskie dno przedsionka, przedsionek jamy ustnej jest za płytki